SzokTravel 2017

Poznajemy ludzi – poznajemy świat

„Unieść się ponad wszystko. W szczególności ponad Ziemię. Masajowie skaczą bardzo wysoko w swoim charakterystycznym tańcu. Spadają delikatnie i znów unoszą się. Jak wysoko mogą podskoczyć? Znam.., nie podskakuj miły nie podskakuj. Masajowie w swoich podskokach są uosobieniem człowieka, który marzy o umiejętności ptaka. Ikar, spadł na ziemię bo za blisko znalazł się Słońca. Ciepła, które rozpuściło wosk, potrzebny do sklejenia skrzydeł i spadł. Paradoksalnie właśnie ciepło unosi. Oprócz ciepła, człowieka unosi najczęściej myśl. Jeżeli myśl wyrasta ponad miliony, staje się właściciel tej myśli idolem, dyktatorem, bogiem. Myśl niesie miliony ku marzeniu. Przybliża tych, którzy są słabi, by na wzór i podobieństwo mogli dostąpić łaski uniesienia.​” – pisze w swojej książce pierwszy z gości tegorocznej edycji SzOKTravel. Unieśmy się ponad. Dajmy się ponieść. Świat stoi przed nami otworem. Jeśli dziś nie dosłownie to choćby tutaj, z nami. Zapraszamy.  

 

2 kwietnia, godz. 17.00

„(…) cały czas, tajemnicą była dla mnie odpowiedź na pytanie… jak wygląda kraj w którym rządzi wojsko od 48 lat. Dzisiaj już wiem.​”

KOLORY DESZCZA…BIRMA – Spotkanie z Krzysztofem Deszczyńskim – aktorem, fotografem, scenarzystą i reżyserem, managerem kultury, autorem książek poświęconych Bohdanowi Smoleniowi oraz autorem kultowego programu kabaretowego „6 dni z życia kolonisty” z jego udziałem.
Krzysztof Deszczyński to także uzależniony od Azji podróżnik. Będzie to opowieść o Birmie między 2010 a 2013 i o tym jak się zmienia. Pierwszy raz podróżnik odwiedził Birmę w czasie, gdy jeszcze rządziła tam junta wojskowa. Obserwował zachodzące przemiany po oddaniu władzy przez armię. Sens zmian na przestrzeni tych kilku lat postara się nam szczególnie pokazać. Opowieść przeplatana będzie błyskotliwymi dygresjami i anegdotami, a tłem do tego wszystkiego będą urzekające zdjęcia! Trzysta sugestywnych, niebanalnych i niezwykle klimatycznych fotografii ukazujących Birmę jako kraj wielokulturowy, barwny, piękny i nieobliczalny. Fotografii pokazujących magię Birmy zaklętej w prostocie i pogodzie mieszkających tam ludzi.

Prezentacja „KOLORY DESZCZA…BIRMA” związana będzie z wydaniem książki fotograficznej pod tym samym tytułem.

www.kolorydeszcza.com

Miejsce: Szamotulski Ośrodek Kultury

 

9 kwietnia, godz. 17.00

„Tato nauczył nas wszystkiego… Jesteśmy dziećmi wiatru”. 

WYSPA SZCZĘŚLIWYCH DZIECI – Spotkanie z Nel, Noe i Kazimierzem Ludwińskim – żeglarzami i podróżnikami.

Po tym jak w latach siedemdziesiątych bracia Ludwińscy zbudowali pierwszy polski katamaran z certyfikatem na żeglugę bez ograniczeń po wodach świata i nadali mu imię „Wyspa szczęśliwych dzieci”, po ich wieloletnim rejsie i powiązanymi z nim badaniami etnograficznymi, nadszedł czas na długą, niezwykłą przygodę – podróż dookoła świata. Podróż o tyle niesamowitą, że… no właśnie! Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, Noe – 7 miesięcy. „Wyspa Szczęśliwych Dzieci” to zatem nie tylko nazwa jachtu, ale domu i szkoły w jednym. Zapraszamy na spotkanie z ludźmi kochającymi wolność. Z ojcem i dziećmi. Nie będzie to tylko opowieść o okrążeniu Ziemi, 12-krotnym przekraczaniu równika, o 45. tys. mil morskich, o kilkudziesięciu odwiedzonych krajach, kilkuset wysepkach ale opowieść o …życiu. O dorastaniu, edukacji. O odkrywaniu i stylu życia bo tym była i jest nadal dla nich podróż jachtem. O tolerancji i otwartości na inność. O dążeniach i osiągniętych celach, czego dowodem jest choćby nagroda główna Kolosów 2013 w kategorii „Podróże”.
Minęło 3,5 roku odkąd wrócili. Co robią dziś? Jak uporali się z polską codziennością? O czym marzą? Jakie mają plany na najbliższą przyszłość? Jakimi wartościami się kierują? Czego nauczył ich świat? Jakie mają najpiękniejsze wspomnienia? Za czym tęsknią najbardziej? W końcu jak spędzali na jachcie zbliżające się właśnie wielkanocne święta? O tym dowiecie się 9 kwietnia, w Palmową Niedzielę.
W trakcie spotkania istnieje możliwość zakupienie książek.

www.WyspaSzczesliwychDzieci.com

Miejsce: Szamotulski Ośrodek Kultury

 

23 kwietnia, godz. 17.00

WYSPA WIELKANOCNA – Spotkanie z Martą Cwaliną-Śliwińską i Łukaszem Śliwińskim.

Marta i Łukasz przez ponad 12 lat wspólnych podróży z plecakiem odwiedzili 45 krajów na 6 kontynentach. Za każdym razem wchodzą w ten odwiedzany świat nieco głębiej, patrząc na niego coraz bardziej z bliska. Zaczynali od wycieczki all inclusive na Rodos w Grecji i weekendowego zwiedzania Europy. Potem były kolejne podróże, coraz dalsze: Peru, Boliwia, Kuba, Singapur, Malezja, Kambodża, Tajlandia, Maroko, Wenezuela. Aż w końcu zdecydowali się na samodzielną roczną wyprawę dookoła świata. Co ciekawe, po powrocie z tej dłuższej podróży nadal jest znacznie więcej miejsc, które chcieliby zobaczyć, niż tych, w których już byli! Swoje podróże opisują na blogu www.swiatzbliska.pl.
Wyspa Wielkanocna. Odizolowana od reszty świata, hen daleko… To do niej wzdychają podróżnicy. Jest marzeniem ludzi z całego świata. Byłaby jedną z wielu. Zwykłą małą wysepką, zagubioną gdzieś w bezkresach Pacyfiku, gdzie jedyną atrakcją są piękne plaże i lazurowe morze. Byłaby, gdyby nie tajemnicze posągi, które rozsławiły ją na cały świat. „Niełatwo się tam dostać, za to łatwo stracić dla niej głowę” – zapewniają podróżnicy.

www.swiatzbliska.pl

Miejsce: Szamotulski Ośrodek Kultury

 

30 kwietnia, godz. 17.00

Z WYSPY NA WYSPĘ – spotkanie z Robertem Barthe z Francji. Robert to nasz gość specjalny „SzokTravel”, który kolejny raz zawita do Szamotuł z opowieścią, ale także z akordeonem, więc nie zabraknie także muzycznych akcentów. Przypominamy, że jest to podróżnik przemierzający świat pieszo lub rowerem. Na pokonanie trasy z Paryża do Londynu (pieszo i wpław przez kanał La Manche) potrzebował tygodnia. Szwajcarskie góry zdobywał na jednokołowym rowerze (z pełnym obciążeniem).  Przez Kanadę przejechał rowerem  9000 km. W „Napoleon Cafe” opowie o swojej ostatniej wyprawie „Z wyspy na wyspę wzdłuż rzeki Św. Wawrzyńca”.

Miejsce: „Napoleon Cafe” Szamotuły ul. Kościelna  

 

Wstęp wolny

Ilość miejsc ograniczona!

Organizator: Szamotulski Ośrodek Kultury

Partner: „Napoleon Cafe” Szamotuły

Dodaj komentarz