W ramach cyklu DKF HALSZKA zapraszamy na: OSCAR® NOMINATED SHORTS 2019: FILMY AKTORSKIE
Kino Halszka | 30.05.2019 | godz. 19.00 | BILET: 10 ZŁ
Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu, który stanowi istotną część amerykańskiej kinematografii. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie.
Oscar Nominated Shorts 2019 to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym na świecie, skumulowanym w wyjątkowe doświadczenie filmowe.
Fundacja Ad Arte jest wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch zestawów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych.
Madre (Mother)
Hiszpania, 19 minut. Reżyseria: Rodrigo Sorogoyen, Production: Caballo Films, Apache Films
Samotna matka odbiera telefon od swojego siedmioletniego syna, który jest na wakacjach ze swoim tatą. Rozmowa początkowo wywołuje radość, ale przeradza się w koszmar, kiedy dziecko przyznaje, że jest samo i nie może znaleźć taty, który wyszedł już jakiś czas temu.
Fauve
Kanada, 16 minut. Reżyseria: Jeremy Comte, Production: Evren Boisjoli (Achromatic Media inc.), Maria Gracia Turgeon (Midi La Nuit)
W kopalni odkrywkowej dwóch chłopców oddaje się pozornie niewinnej grze o władzę, której jedynym obserwatorem jest matka natura.
Marguerite
Kanada, 19 minut. Reżyseria: Marianne Farley. Production: Marie-Hélène Panisset (DIY Films)
Starsza kobieta zaprzyjaźnia się ze swoją pielęgniarką, która pomaga odkryć jej nieuświadomioną tęsknotę i pomóc pogodzić się z przeszłością.
Detainment
Irlandia, 30 minut. Reżyseria: Vincent Lambe. Production: Darren Mahon
Dwóch dziesięcioletnich chłopców zostaje zatrzymanych przez policję pod zarzutem uprowadzenia i zamordowania niemowlęcia. Prawdziwa historia oparta na spisanych wywiadach dotyczących sprawy Jamesa Bulgera, która zaszokowała świat w 1993 i nadal powoduje oburzenie w Wielkiej Brytanii.
W filmie znajdują się treści nieodpowiednie dla widzów poniżej 16 roku życia.
Skin
USA, 20 minut. Reżyseria: Guy Nattiv. Production: Jaime Ray Newman, Guy Nattiv, Andrew Carlberg, Tim Harms
W małym supermarkecie czarny mężczyzna uśmiecha się ponad stoiskiem z kasami do 10 letniego, białego chłopca. Pozornie nieszkodliwy moment powoduje wybuch bezwzględnej wojny gangów zakończonej szokującymi konsekwencjami.