transplan2

Niecodzienną wystawę mogą podziwiać do końca listopada mieszkańcy Szamotuł. W kinie Halszka stanęła bowiem instalacja prezentująca najlepsze prace graficzne promujące ideę transplantologii i świadomego dawstwa organów. Ich autorami są uczniowie szkół średnich z Wielkopolski, którzy wzięli udział w konkursie „Od Serca” organizowanym przez poznańską Fundację Wspierania Rozwoju Transplantologii. Zaproszenie do konkursu dostało 100 wielkopolskich szkół średnich, uczniowie przez cały październik mieli czas na przygotowywanie swoich prac. Teraz ich efekty można zobaczyć na wystawach, które – oprócz Szamotuł – znajdą się także w Mosinie oraz Poznaniu.


Wszystko po to, by przybliżyć ludziom ideę transplantologii, która jest w naszym kraju wciąż tematem tabu. Jak podaje Poltransplant, każdego miesiąca w Polsce na przeszczep oczekuje średnio półtora tysiąca osób, podczas gdy liczba przeszczepów sięga miesięcznie poziomu około stu trzydziestu. Być może szamotulska wystawa ma szansę przyczynić się do zmiany tej sytuacji.
Konkurs „Od Serca” został zorganizowany dzięki środkom z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Szamotulski Ośrodek Kultury zaprasza do zapoznania się z tą ekspozycją.

Dodaj komentarz