Festiwal Folkolory 2013

Festiwal prezentuje różne kolory, odcienie folku i folkloru. Podczas festiwalu kończymy też oficjalnie plener rzeźbiarski. Warto dodać, że na zakończenie Folkolorów o godz. 21.30 będzie pokaz fajerwerków, czyli „kolory nad miastem”. Poniżej info o zespołach, w załączniku program i plakat.

– Kapela góralska „ONDRASZKI” powstała z potrzeby serca w roku 1990. Ma za sobą wiele koncertów w kraju i za granicą. Kapela wydała płytę ” Kółecka sie łobracajom” w której przedstawia swoje spojrzenie na muzykę góralską. Są na niej autorskie utwory oraz własne interpretacje hitów muzyki góralskiej. W repertuarze artystycznym znajdują się tradycyjne utwory muzyczne regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Podhala, Rejonu Karpat, a także piosenki biesiadne

Skład kapeli:

Adam Laszczak – śpiew, akordeon

Wojciech Gołabek – śpiew, basetla

Damian Laszczak – śpiew, skrzypce

Janusz Więzik – śpiew, skrzypce

Michał Górny – śpiew, altówka

– Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” – gospodarz festiwalu.

– Julia Vikman z Rosji zespołem. Podczas koncertu „Ballady i romanse rosyjskie” usłyszymy m.in. utwory z repertuaru Anny German, Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, a także Czesława Niemena i Ally Pugaczowej.

Julia Vikman jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pietrozavodsku w klasie fortepianu, liderką i założycielką zespołu Julia Vikman Band z którym występowała na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Moscow City Ballet, Chórem Aleksandrowa i innymi. W roku 2008 Julia Vikman wydała nagraną w Radiu Gdańsk płytę pt. „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W maju 2012 roku w sklepach pojawił się drugi krążek Julii – „Belye rozy” nagrany z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje, jak „Kalinka” czy „Oczy czarne” wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu – jak piosenka „Milenkij ty mój”, wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec.

– Dikadna – Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Wydali 5 płyt, zagrali setki koncertów , wystąpili na wielu znaczących europejskich festiwalach. Zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia w tym: I Nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu „Nowa tradycja” w  1999 r. , I Nagrodę na festiwalu „Eurofolk” 1999 r., III miejsce na Folkowym Fonogramie Roku za płytę „Jakhana Jakhana” w 2002 r., I Nagroda i nagroda publiczności na festiwalu „Folkherbst 2004” w Plauen, Płyta roku 2005 niemieckiego czasopisma „Folker”.

Koncerty Dikandy to  niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.  Grali w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Brali udział w wielu festiwalach, m.in. :  Montreux Jazz Festival, Sziget Festival (Budapest), Rudolstadt i dwukrotnie wystąpili na Festiwalu opolskim. Zyskali popularność i wielką sympatię publiczności  w wielu  krajach Europy Zachodniej (w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii).

Dikanda to :

Anna Witczak              – śpiew, akordeon

Katarzyna Dziubak            – skrzypce, śpiew

Katarzyna Bogusz              – śpiew

Daniel Kaczmarczyk  – bębny

Piotr Rejdak               – gitara

Grzegorz Kolbrecki    – kontrabas

Jeden komentarz on Festiwal Folkolory 2013

Dodaj komentarz