Szamotulski Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę 22 października o godz. 20.00 do kina „Halszka” na zestaw francuskich filmów krótkometrażowych – MAGIC PARIS 2. Bilet kosztuje 5 zł. Osiem francuskich, krótkich metraży potrwa w sumie 100 minut. „Paryż równa się romans” to popularny mit – ale jak to jest w rzeczywistości? Opowieści o magicznym Paryżu pokażą wam, że nie jest to takie proste, jak w porzekadle.
W programie: animowane wyznanie miłości do Jean-Paula Belmondo („Allons-y! Alonzo!”, reż. Camille Moulin-Dupre), romantyczne oszustwo restauracyjne („Bagatelle”, reż. Christopher Switzer), niezwykły poranek przeżartej rutyną, zwyczajnej pary małżeńskiej („A ce soir”, reż. Olivia Basset), marzenia młodego, atrakcyjnego Paryżanina („Le plat a gratin”, reż. Radolphe Tissot), przygody niezwykłej pary – śpiewaczki, która straciła głos i jej akompaniatora („En attendant que la pluie cesse”, reż. Charlotte Joulla), dziwne losy zgubionego zegarka („Heures Creuses”, reż. Sebastien Sort) oraz historia o pierwszej miłości („Ne m’oublie pas”, reż. Katia Grivot). Co zapamiętujemy z niej na zawsze – pierwsze spojrzenie, pierwszy pocałunek, czy pierwszy taniec? Przekonajcie się, odwiedzając Paryż widziany okiem kamery!

Allons-y! Allonzo!
Reż. Camille Moulin-Dupré / 2009 / 8′
Stary mężczyzna z białym psem czyta gazetę na nadmorskiej promenadzie. Idyllę przerywa pojawienie się pięknej kobiety. Ruszając za nią w pogoń bohater trafia do animowanego świata. Hołd dla Jeana-Paula Belmondo.
Camille Moulin-Dupré urodził się w 1981 r. w Rennes. w 2001 ukończył tamtejszy Uniwersytet, a w 2006 – Akademię Sztuk Pięknych.

Bagatelle
Reż. Christophe Switzer / 2007 / 10′
Najbardziej romantyczna metoda restauracyjnego oszustwa… Rozmawiająca para wchodzi do baru. Dyskusja rozkręca się, mężczyzna pada na kolana w oczekiwaniu na odpowiedź kobiety. W sytuację angażuje się cały lokal…
Christophe Switzer to reżyser, scenarzysta i muzyk, pracował także w teatrze. Film „Bagatelle” zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Krótkiego Metrażu „Sur les pas de Mon oncle”.

A ce soir
Reż. Olivia Basset / 2009 / 8′
Para budzi się i rozpoczyna codzienne, rutynowe czynności. Niespodziewany brak czegoś zmusi ich jednak do zmiany przyzwyczajeń… Film o tym, jak małe ziarenko piasku może zakłócić przebieg skrupulatnie zaplanowanego porannego rytuału.
Olivia Basset jest scenarzystką, która postanowiła spróbować sił w reżyserii. Owocem jej starań jest film „A ce soir”, który otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Reżyserów w Saint Jeande Luz.

Le plat a gratin
Reż. Rodolphe Tissot / 2006 / 14′
O czym marzy w wolnym czasie młody, atrakcyjny Paryżanin? Laurent, zwykły urzędnik, wiedzie spokojne życie z żoną i dzieckiem. Pewnego dnia zauważa ogłoszenie, które zmieni jego życie… Występuje: Grégoire Leprince-Ringuet.
Rodolphe Tissot rozpoczął karierę jako asystent reżysera (pracował z takimi twórcami, jak: Jacques Fansten, Charles Nemes i Emmanuelle Bercot). W 2010 roku zdobył nagrodę Pyrénées d’Or na Festiwalu w Luchon.

Diva et pianiste
Reż. Martin Le Gall / 2000 / 15′
Lekarze są pewni: diwa już nigdy nie zaśpiewa. Straciła głos. Wokalistka i jej pianista, zmuszeni do anulowania szeregu występów, ruszają w drogę. Dla tej dziwnej pary – mizantropa za klawiaturą i niemej, puszystej śpiewaczki – najważniejsze to być razem.
Martin Le Gall urodził się w 1975 w Rouen, jest reżyserem i scenarzystą. Film „Diva et pianiste” pokazywano m.in. na Festiwalu w Clermont-Ferrand.

En attendant que la pluie cesse
Reż. Charlotte Joulia / 2009 / 9′
Paryż, lato. Niespodziewanie rozpętała się burza z piorunami. Kobieta i mężczyzna stają się zakładnikami wszechmocnej natury, atakującej ich i całe miasto.
Charlotte Joulia rozpoczęła edukację filmową jeszcze w liceum, gdzie uczęszczała na zajęcia z kultury audiowizualnej. Ukończyła także szkołę filmową i pracowała na licznych planach – najpierw jako członek ekipy operatorskiej, potem jako scriptgirl. Zrealizowała trzy własne filmy krótkometrażowe, a obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem.

Heures Creuses
Reż. Sebastien Sort / 2003 / 23′
Franck prowadzi dość nudny żywot. Pewnego dnia znajduje na chodniku przed domem antyczny zegarek. Nic w tym dziwnego. Ale następnego dnia ulicę wypełniają plakaty – informacja o nagrodzie dla znalazcy zgubionego zegarka. Franck zaczyna zastanawiać się, ile w rzeczywistości wart jest przedmiot…
Film pokazywany na Festiwalu w Clermont-Ferrand.

Ne M’oublie Pas
Reż. Katia Grivot / 2009 / 19′
Co zapamiętujemy na zawsze z historii miłosnej – pierwsze spojrzenie, pierwszy pocałunek, czy pierwszy taniec? 70-letni Max dzień po dniu traci wspomnienia. Żeby pomóc mu w pamiętaniu rozproszonych faktów, jego żona zostawia mu notatki. A w każdą niedzielę przygotowuje ponowne pierwsze spotkanie z miłością swojego życia…
Film wyróżniony Specjalną Nagrodą Jury dla filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu w Cleveland.

 

Dodaj komentarz