Szamotulski Ośrodek Kultury

Godejcie po naszymu III Amatorski Konkurs Gwarowy

Szamotulski kintop 7 października br. wypełniony był przez uczestników konkursu gwarowego  „Godejcie po naszymu”. Od godz. 10.00 trwały przesłuchania. Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy ogółem  41 wykonawców przedstawiających 30 prezentacji, głównie monologi oraz skecze. Na wstępie prowadząca  dopołudniowy koncert Aleksandra Słomińska, mówiła o istotnej roli jaką w naszej kulturze pełni gwara. Przywołała postać  wielkiego miłośnika gwary, propagatora Mariana Strugarka. Postać ta  jest tym bardziej bliska Szamotulanom, ponieważ  S. Strugarek nagrywał   muzykę ludową. W 1960 r. nadano mu Odznakę Honorową miasta Szamotuł  za popularyzację kultury ludowej. Wspomniano także aktora Mariana Pogasza  wcielającego się przez lata w rolę Starygo  Marycha. Gwarę należy szanować i operować nią. Nie wstydzić się. Gwara to nie tylko język ale obyczaje i tradycja. A tradycja to piękno, które chronimy a nie więzy , które nas krępują.

Po trzygodzinnych przesłuchaniach jury w składzie : Juliusz Kubel, autor tekstów gwarowych oraz  miłośnik  i  znawca gwary Jacek Hałasik  przyznało nagrody w następujących kategoriach szkolnych :

Szkoły Podstawowe :

Wyróżnienia :

Nagroda Specjalna

Angelika Mierzwa, Sz. P. 3 Szamotuły

Szkoły Gimnazjalne

Szkoły Ponadgimnazjalne :

Jury wyraża swój podziw dla wszystkich uczestników konkursu, a zwłaszcza dla najmłodszych, którzy prezentowali bardzo wysoki poziom znajomości gwary i jej interpretacji. Jury dziękuje organizatorom za wspaniałe przygotowanie konkursu, a także opiekunom za przygotowanie uczestników.

Nasza gwara to nasz skarb. Pamiętajmy, że gdy wszystko nas zawiedzie , mamy jeszcze godanie po naszymu . Do zobaczenia i usłyszenia za rok. Podpisali :  Juliusz Kubel – przewodniczący i Jacek Hałasik – członek.

Wieczorną Galę otworzył i gości powitał dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak. Laureaci konkursu  otrzymali  nagrody  i dyplomy, które wręczali panowie : wicestarosta Józef Kwaśniewicz , burmistrz   Włodzimierz Kaczmarek oraz Marek Pawlicki , przewodniczący Rady  Miasta i Gminy. Nagrodzeni  wystąpili podczas wieczornego koncertu Galowego , który poprowadził Jacek Hałasik. Swoimi opowiastkami gwarowymi rozbawiał licznie zgromadzoną publiczność. Teksty gwarowe zostały  przeplatane melodiami ludowymi w wykonaniu Kapeli Ludowej. Imprezie towarzyszył pokaz rękodzieła artystycznego członków klubu twórców „ Łyni „ oraz tradycyjne jadło: szneki z glancym , pyry z gzikiym , kiszóne łegóry , które w mig wiaruchna spałaszowała.

Tekst : A. Słomińska