Międzynarodowe spotkania z folklorem Interfolk, Kołobrzeg 18–23 sierpnia 2009

Już po raz osiemnasty Kołobrzeg stał się stolicą światowego folkloru. Do grodu z ponad 750-letnią tradycją zawitały zespoły z dalekiego Ekwadoru, Kanady, Czech, Ukrainy, Grecji i Niemiec. I w tym doborowym towarzystwie uczestniczył nasz Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” obok zespołu „Wisła” z Płocka, reprezentując barwy Polski. To wielkie wyróżnienie! Festiwal rozpoczął się 18 sierpnia br. kolorową paradą zespołów folklorystycznych, przemierzającą ulicami miasta. Wieczorem natomiast na plaży odbył się Koncert Inauguracyjny zakończony przepięknym pokazem sztucznych ogni. Zespoły występowały na trzech scenach: na plaży, w Amfiteatrze oraz na Skwerze Pionierów. Nasz Zespół dodatkowo koncertował jeszcze w pobliskim Dźwirzynie.
W godzinach południowych Zespół „Szamotuły” na „plaży folku” animował gry i zabawy ludowe wraz z innymi zespołami zagranicznymi.

Sobota była dniem kończącym festiwal Inferfolk. Na scenie w Amfiteatrze odbył się Koncert Galowy z udziałem wszystkich zespołów. Każdy zespół otrzymał od organizatorów piękną statuetkę z elementami bursztynowymi oraz dyplom. Podczas pobytu delegacja naszego zespołu spotkała się z burmistrzem, władzami samorządowymi i dyrektorem festiwalu. Na spotkaniu tym uczestnicy Zespołu  wyrazili swoje opinie, podziękowali za zaproszenie, wręczyli upominki i materiały reklamowe dotyczące promocji miasta Szamotuły.
Festiwal stworzył możliwości nie tylko nawiązania wielu nowych przyjaźni, ale także w wolnych chwilach była okazja by rozkoszować się urokami Bałtyku. Kołobrzeg bowiem jest miejscem, w którym słońce oferuje najwięcej dni w roku. Promienie działają tu z podwójną skutecznością: z góry oraz odbijając się od tafli morza. Członkowie Zespołu zażywali zdrowych kąpieli morskich oraz spacerowali po rozgrzanym drobnym piasku, który wychwalany z niewielką przesadą w piosence, jest „bielszy od śniegu”. Należy dodać, iż Interfolk w Kołobrzegu to impreza, która urzeka niepowtarzalną atmosferą. Wspaniała zabawa pełna oryginalnego bogactwa muzyki ludowej, tańca i obrzędu.
Opr. A. Słomińska

Tagi:

Dodaj komentarz