Szamotulski Ośrodek Kultury

Piąta statuetka „Otwartej dłoni” w rękach BOA 3 z Poznania!

Piąty Festiwal Wychowanie przez teatr o statuetkę „Otwartej dłoni”, który odbył się 14 grudnia w Szamotułach poświęcony był problematyce przemocy i cyberprzemocy w świecie nasyconym hejtem i przebiegał pod hasłem #wobecprzemocy #otwórzoczy. Celem festiwalu jest twórcza resocjalizacja i propagowanie pozytywnych form spędzania czasu.

Festiwal otworzył społeczny doradca rzecznika praw dziecka, autor ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Ty, emerytowany policjant Komendy Głównej Policji w Warszawie, reżyser przedstawień teatralnych, aktor i pedagog – na festiwalu w roli duchowego i teatralnego i mentora – Grzegorz Jach. Konkursowe zmagania poprzedziły krótkie wystąpienia Wojciecha Mroczkowskiego, zastępcy kuratora okręgowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, prezes zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Grzegorza Sieradzkiego – podinspektora Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W pokazach konkursowych wzięło udział 7 zespołów:
Zespół „AD REM” ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Przylesie” w Czarnkowie
Zespół „AMATORZY” działający przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrorogu
Grupa „BOA 3”, czyli Bardzo Odważni Amatorzy z Ośrodka Kuratorskiego Nr 3 działającego przy Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto
Zespół „MISTRZE z Dusznik” działający przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dusznikach
Zespół „AMBITNY TEAM” z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „NEGEB” w Szamotułach
Zespół „ANIOŁY” ze Świetlicy Środowiskowej „Anioły” wraz z Szamotulską Grupą PaT, działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Szamotułach
„BETLEJEMKA” ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach.

Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie:
– Anna Hilaruk – manager PaT z Komendy Głównej Policji w Warszawie,
– Marcin Iwanowski – sekretarz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych
– por. Hubert Kuśmierek – wychowawca Zakładu Karnego we Wronkach
oraz Piotr Witoń – aktor i konferansjer.

Jury przyznało nagrodę za najlepszą kreację aktorską Dawidowi Mrowińskiemu za rolę Sabira w spektaklu „Zemsta” (Boa 3) i wyróżniła Martę Grzegorek z „Klaunady” (Ad Rem) i Filipa Tarkę za rolę Małego Księcia (Ambitny Team).
Zdobywcą statuetki „Otwartej dłoni” została Grupa „BOA 3, czyli Bardzo Odważni Amatorzy” z Poznania. Wyróżnienia jury przyznało „BETLEJEMCE” i „ANIOŁOM” z Szamotuł.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych w Poznaniu oraz Fundacją „Odnaleziona Bajka” Szamotuły. Organizatorem festiwalu jest Szamotulskim Ośrodkiem Kultury oraz II Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Szamotułach. Nagrody ufundował Szamotulski Ośrodek Kultury, za mikrofonem konferansjerskim stanął Piotr Witoń a muzyczny akcent na otwarcie festiwalu zapewnili kuratorzy zawodowi Sądu Okręgowego w Poznaniu – Roman Fons i Michał Domagała.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom, ich opiekunom i mentorom za trud przygotowań. Cudownie jest widzieć jak się rozwijacie, dojrzewacie i jak teatr pomaga Wam żyć pełniej, piękniej i wrażliwiej. Wierzymy, że te festiwalowe spotkania uwrażliwiają nas wszystkich.