pol-324a-1024x683Na zaproszenie Słonimskiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi od 16 do 19 maja Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” gościł na X Festiwalu „Polonez – 2014” w Słonimiu na Białorusi. Jubileuszowy festiwal zgromadził 33 zespoły z Białorusi, Litwy i Polski. Udział w nim wzięło ponad 500 tancerzy, śpiewaków i muzyków, którzy zaprezentowali swoje wykonanie poloneza przed profesjonalnym jury i szeroką publicznością. Festiwal rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Słonimiu, którą wzbogaciliśmy swym śpiewem. Festiwal otworzyła Pani Leonarda Rewkowska – założycielka festiwalu. Tam oddaliśmy hołd żołnierzom poległym podczas wojny. Wszyscy uczestnicy festiwalu do Słonimskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, gdzie odbyły się występy konkursowe przeszli barwnym korowodem.

W parku miejskim podczas koncertu otwartego zaprezentowaliśmy nasz rodzimy folklor szamotulski. Koncert zakończył się ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Pierwsza nagroda powędrowała do „Szamotuł”.
zf-szamotulyNa zaproszenie fundacji „Polacy znad Niemna” kolejny dzień spędziliśmy w Grodnie. Po raz kolejny wzbogaciliśmy śpiewem mszę świętą w kościele parafii Dziewiątówka (przy polskiej szkole). Korzystając z czasu wolnego zwiedziliśmy piękne zakątki Grodna m. in. dom Elizy Orzeszkowej oraz katedrę grodzieńską. Wieczorem w Domu Polskim uczniom polskiego liceum zaprezentowaliśmy pieśni narodowe oraz folklor rzeszowski.
Mimo tak krótkiego pobytu udało nam się tak wiele zaprezentować, zdobyć i tak wiele zobaczyć. Dziękujemy bardzo za zaproszenie oraz pomoc pana Roberta Pawłowskiego, prezesa fundacji „Polacy znad Niemna”. Mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wyprawa na wschód, bowiem to wspaniałe uczucie wystąpić na dawnych polskich terenach w którym mieszka tak wielu Polaków. Maciej Sierpiński, kierownik ZF „Szamotuły”

Dodaj komentarz