Powrót rzeźby „Matka z dzieckiem”
Piękna rzeźba przedstawiająca matkę z dzieckiem w Parku Zamkowym w Szamotułach powróciła na swoje dawne miejsce. Replikę kultowej dla miasta rzeźby wykonał na zlecenie Szamotulskiego Ośrodka Kultury artysta Eugeniusz Tacik.
Wspomniana rzeźba była jedną z kilkudziesięciu, jakie powstały w 1976 roku podczas I Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby Ludowej. Jej autorem był Alfons Senska ze Złotowa, którego zaproszono wówczas wraz z innymi twórcami z różnych rejonów Polski do wykonania pierwszych prac, tworzących skansen rzeźb o tematyce ludowej. Przetrwała najdłużej, pozwalając szamotulanom zachować wspomnienie tamtego wydarzenia i stając się inspiracją dla Piotra Michalaka, dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Kultury, do reaktywowania szamotulskich plenerów. Niestety rok temu rzeźba poddała się sile natury i ze starości się rozpadła. Dlatego Szamotulski Ośrodek Kultury chcąc ocalić tę kultową rzeźbę, zaprosił do wykonania jej repliki miejscowego artystę Eugeniusza Tacika. Znany artysta z Binina jest jednym z pomysłodawców reaktywowanych plenerów i od dziesięciu lat uczestnikiem każdego z nich. Swoją pasję rzeźbiarską odkrył w tym samym roku, w którym powstała Matka z Dzieckiem i od tamtej pory doskonali swe artystyczne umiejętności. Jego prace można spotkać nie tylko w wielu miejscach naszego regionu, ale sporo znalazło swój dom w odleglejszych zakątkach całego świata. Teraz zawdzięczamy mu kolejną, wyjątkową pracę, której historię przedłużył o – miejmy nadzieję – następnych kilkadziesiąt lat. Rzeźba stanęła dokładnie w tym samym miejscu co jej poprzedniczka, a jej uroczystej prezentacji dokonano 6 września podczas Jarmarku Szamotulskiego.
– Ta rzeźba była nie tylko piękna, ale stanowiła dla nas ważny symbol. Była łącznikiem między dawnymi plenerami, a tymi które rozpoczęliśmy 10 lat temu. Dlatego też jej wizerunek znalazł się w logotypie naszych plenerów. Uznałem więc, że nie możemy sobie pozwolić, aby pozostała tylko w naszych wspomnieniach. Dla wielu szamotulan ta rzeźba stała się jednym z ważnych na mapie miasta symboli, jak na przykład zegar na Rynku. Dlatego zaprosiłem do wykonania jej repliki jedynego z naszego powiatu artystę biorącego udział w plenerach. Pan Tacik umiejętnie odzwierciedlił wyjątkowość tej rzeźby, ale oczywiście jako artysta nadal jej nowe życie naznaczone jego życiowym doświadczeniem – mówi Piotr Michalak.
– Jestem zaszczycony, że od wielu lat mogę współtworzyć szamotulskie plenery, a teraz powierzono mi tak ważne zadanie – mówi Eugeniusz Tacik.