Szamotulski Ośrodek Kultury

RANCHO FOLKLÓRICO Os Camponeses da Beira Ria

RANCHO FOLKLÓRICO „Os Camponeses da Beira Ria” – z PORTUGALII na ZIEMI SZAMOTULSKIEJ

Rancho Folklórico „Os Camponeses da Beira Ria” z Murtosa w Portugalii swoją działalność rozpoczęło w 1979 roku przez grupę młodzieży, która chciała zachować swoje tradycje etno-folklorystyczne od zapomnienia. Rolnictwo i rybołówstwo wpłynęło na sposób bycia tych skromnych, ale uczciwych ludzi. Specyficzny folklor, ludzi  związanych z pracą na morzu i roli odzwierciedlony jest w strojach. Zespół działa jako Stowarzyszenie, przy czym oprócz gry, śpiewu, tańca zajmuje się gromadzeniem i poszukiwaniem korzeni ludzi brzegu ujścia i na morzu. Upowszechniają zwyczaje i obrzędy swych przodków pokazując ich codzienne życie.
Zespół Rancho Folklorico jest jednym z najbardziej znaczących zespołów w regionie Porto. W 1990 roku  został przyjęty do Federacji Folkloru Portugalskiego. Promuje swój folklor nie tylko w kraju; parokrotnie występował w Holandii, w Niemczech, we Francji, Słowenii, Luxemburgu a w 2006r w Brazylii. W Polsce gości po raz trzeci. W 2004r obchodził Srebrny Jubileusz i za swoją działalność odznaczony został  MEDALEM  ZASŁUGI- HALL. Ich tańce, o szybkich obrotach, przypominają ciężkie prace w polu i na morzu. Tańce o obrotach bardziej spokojnych tańczono na bazarach aż do północy. Natomiast te bardzo powolne tańczono na wydmach i plażach oraz procesjach. Zespół jest znaczącym przedstawicielem regionu Variera. Prezydentem Zespołu jest dr Antonio Amador, a kapelę prowadzi Daniel Bastos. Murtosa, z której przyjechał zespół, leży nad Oceanem Atlantyckim, cechuje się płodnością i obfitością ryb w lagunie. Powstała w 1926 roku w oderwaniu od hrabstwa Estarseja, liczy obecnie 9.550 mieszkańców, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc tego kraju.


I tak dzięki  Zespołowi mieliśmy namiastkę egzotyki portugalskiej w Szamotułach. Zespół Rancho Fólklorico gościł w Polsce po raz trzeci. Tym razem został zaproszony na Festiwal Nocy ŚWIĘTOJAŃSKIEJ ku czci pani Janiny Foltyn. W Noc Świętojańską czyli 24 czerwca dwa zespoły portugalski i polski o godz. 22:00 przeszły w swoich strojach z zapalanymi pochodniami i zniczami do grobowca w którym spoczywa śp. Janina Foltyn. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zniczy opiekun zespołu, Aleksandra Słomińska wspomniała o przyjaźni z zespołem portugalskim i obrzędzie Nocy świętojańskiej. Kapela zagrała melodię „O Janie, Janie, Janie zielony” – utwór, który wg scenariusza imprezy rozpoczynał obrzęd. Nie zabrakło też kulawej polki i modlitwy w dwóch językach.
Zespół Rancho Folklorico z Murtosa koncertował oczywiście w Szamotułach w ramach Festiwalu wraz z naszymi zespołami folklorystycznymi. Gościnnie koncertował w Dusznikach i Kaźmierzu a także dał koncert dla mieszkańców Domu Dziennego Pobytu, Warsztatów Terapii Zajęciowej i wszystkich sióstr zakonnych. Każdy koncert spotkał się z życzliwym przyjęciem, aplauzem i z gromkimi brawami. Goście z Portugalii podczas pobytu w Szamotułach nie tylko tańczyli ale także zwiedzili nasze najpiękniejsze miejsca: Muzeum Zamek Górków, Basztę, oficynę regionalną, Kolegiatę. Relaksowali się na Krytej Pływalni, siłowni, a także grając w tenisa stołowego. W Grzebienisku na strzelnicy spotkali się z Braćmi Kurkowymi i mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności. W Poznaniu natomiast z wielkim zainteresowaniem obejrzeli eksponaty mieszczące się w Muzeum Instrumentów Muzycznych, byli świadkami wspaniałego wydarzenia światło-dźwięk- oglądając Makietę Dawnego Poznania. Ogromne wrażenie zrobił Ratusz, hejnał grany na cztery strony i oczywiście legendarne koziołki.
Głównym Organizatorem tego przedsięwzięcia kulturalnego – Festiwalu Nocy Świętojańskiej był Urząd Miasta i Gminy Szamotuły wraz z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury. Partnerzy to: Starostwo Powiatowe, Muzeum Zamek Górków, Gościniec Sanguszko, SZOSiR i ZGK, a patronat medialny objęła Gazeta Szamotulska i Telewizja kablowa.
W niedzielę żegnaliśmy naszych przyjaciół z Portugalii z nadzieją na rychłą rewizytę. Mówimy nie do widzenia lecz do zobaczenia.
opr. A. Słomińska