Szamotulski Ośrodek Kultury

Repertuar kina Halszka 6-17.06.2014


Repertuar na najbliższe dwa tygodnie. Szczególnej uwadze polecam jeden z najlepszych filmów lat 90 -tych – PSY, w reżyserii Władysława Pasikowskiego, po rekonstrukcji cyfrowej.

Do kin powracają kultowe, kontrowersyjne i wielokrotnie nagradzane „Psy”. Projekcji „Psów” towarzyszyć będzie pokaz krótkiego dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Z punktu widzenia nocnego portiera”, ukazującego jak totalitarny system kształtuje słabe osobowości, jak czyni z ludzi bezwolne narzędzia.

Psy (1992) to jedno z największych zaskoczeń i wydarzeń roku 1993. Film kontrowersyjny i budzący sprzeczne emocje: obsypany nagrodami na gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, laureat Złotej Kaczki i jednocześnie oskarżany przez część krytyki o nadmierną brutalność, wulgarny język, nihilizm i szarganie świętości. Przede wszystkim jednak uwielbiany przez młodą widownię, która zmęczona martyrologią i „styropianem”, w granym przez Bogusława Lindę byłym esbeku Franzu Maurerze, twardzielu z zasadami, zobaczyła swojego bohatera, mocnego człowieka na trudne czasy. Psy to postkomunistyczne kino moralnego niepokoju, gdzie połączenie schematów amerykańskiego filmu policyjnego z polskimi realiami (komisje weryfikacyjne, palenie esbeckich teczek, rosnąca w polityczną siłę rola Kościoła) stworzyło ekranowe lustro, w którym odbiły się problemy wczesnej fazy rodzimej transformacji. Z dzisiejszej perspektywy ta historia o byłych esbekach, którzy próbują się odnaleźć w rzeczywistości III RP, jest jednym z najważniejszych filmów lat 90., najlepszym filmowym świadectwem czasów transformacji, w którym odbija się „szok wolności” i poczucie braku oparcia.

 

 

Internetowa sprzedaż biletów poprzez stronę kina, ośrodka kultury lub Bilety 24.pl
Kino – rezerwacja biletów – tel. 29 20-031 (piątek-wtorek)
Środa i czwartek – kino nieczynne.
Kasa kina czynna godzinę przed każdym seansem.
Rezerwowane bilety prosimy odebrać 30 minut przed seansem.
kino.szok.info.pl