KORONKA – żywa nić tradycji

 

Podczas wernisażu i rozstrzygnięcia konkursu na haft i koronkę, które miały miejsce 25 sierpnia, zaprezentowano 113 prac. Te delikatne jak nitki babiego lata koronkowe arcydzieła to sztuka ludowa w najlepszym wydaniu. Na wystawie można zobaczyć formy użytkowe takie jak obrusy, serwety, wstawki do kredensów, poduszki, firanki oraz elementy tradycyjnego stroju kobiecego: czepce, kryzy, koszule i fartuchy.

Zgromadzonych gości powitał i wystawę otworzył dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak dziękując za udział w konkursie, za piękne prace i zaangażowanie oraz życząc dalszych artystycznych sukcesów i osiągnięć. Następnie przedstawiono wyniki konkursu.

Jury w składzie: Anna Król – historyk sztuki, Muzeum Zamek Górków, Monika Romanowska-Pietrzak i Michalina Janaszak – historyk, Muzeum Zamek Górków Szamotuły oraz Krystyna Kotecka – twórczyni rękodzieła, po obejrzeniu wszystkich nadesłanych na konkurs prac, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Pani Danucie Henczke z Podrzewia,
II miejsce: Pani Henryce Schiller z Szamotuł,
III miejsce (równorzędnie) Paniom: Barbarze Gronek z Gałowa, Teresie Napierale z Wronek i Zofii Tecław z Szamotuł.

Nagrodę specjalną otrzymało Koło Hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu za staranność, estetykę, technikę wykonania oraz wierność tradycji. Wyróżnienia specjalne  jury przyznało Pani Marii Sikorskiej z Bobowej k/Nowego Sącza za hafty szamotulskie wykonane metodą klockową oraz Pani Helenie Prokopczyk z Żar za wierne odtworzenie haftów szamotulskich według wzorów Stanisława Zgaińskiego. Równorzędne wyróżnienia otrzymały Panie: Alicja Koźlak z Pamiątkowa, Janina Madej i Daniela Sobkowiak z Szamotuł i Renata Szajstek ze Szczuczyna.
Przy ocenie prac jury brało pod uwagę: wierność stylowi regionalnemu, precyzję, technikę wykonania, oryginalność i innowacyjność.

Dyplomy, podziękowania oraz drobne upominki wręczył dyrektor w towarzystwie starosty Józefa Kwaśniewicza i sekretarza Miasta i Gminy Szamotuły, Karola Hartwicha. Podziękowano także jurorkom oraz – za wsparcie finansowe przedsięwzięcia – Starostwu Powiatowemu. Podczas wernisażu muzycznie pięknie imprezę ubogaciła szamotulska kapela ludowa.

Wystawę można oglądać do piątku 31 sierpnia do godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz