Szamotulski Ośrodek Kultury

Seniorzy Szlakiem Słonia

Na wrześniową wyprawę na Pomorze Zachodnie wybrało się 22 seniorów wraz z opiekunem z Szamotulskiego Ośrodka Kultury. Oprócz portu Mrzeżyno, do którego zacumowaliśmy na siedem dni, seniorzy zwiedzili także Międzyzdroje oraz Trzebiatów. W Mrzeżynie natomiast rozkoszowali się fantastyczną pogodą, spacerując brzegiem morza i piaszczystą plażą. W Międzyzdrojach oprócz pięknego mola udaliśmy się do słynnego Muzeum Figur Woskowych. Ów Gabinet Figur Woskowych jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Znajduje się tutaj prawie 100 figur przedstawiających naturalnej wielkości osoby znane z życia publicznego oraz postaci z bajek. Ostatni nabytek to postać Baraka Obamy. Później seniorzy pospacerowali Promenadą Gwiazd. W Międzyzdrojach znajduje się m.in. odcisk dłoni Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Shtura. Będąc w Międzyzdrojach skierowaliśmy nasze kroki do Wolińskiego Parku Narodowego oraz koronnej atrakcji jaką jest Zagroda Pokazowa Zubrów i Muzeum Przyrodnicze. Żubry mają do dyspozycji 20 ha terenu. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe z których była możliwość przyjrzenia się dziko żyjącym zwierzętom żubrom, sarnom, dzikom.

Trzebiatów to miasto o pasjonującej historii związanej z dziejami Pomorza Zachodniego i Polski. Specyficzny klimat Trzebiatowa tworzą kamieniczki mieszczańskie zadziwiające różnorodnością detali architektonicznych. Datowany na 1639 wizerunek słonia podnoszącego trąbą miecz oraz stojącego obok tresera to jeden z najciekawszych zabytków Trzebiatowa. Kiedy to gród nad Regą odwiedziła znana w całej ówczesnej Europie słonica Hansken, która zadziwiała wszystkich swymi cyrkowymi sztuczkami. W Trzebiatowie pojawienie się słonicy upamiętnił anonimowy artysta na ścianie kamienicy. Stąd pomysł nazwania miejskiego szlaku turystycznego „Szlakiem Słonia”.

Baszta Kaszana mieszcząca się na szlaku odegrała istotną rolę w średniowiecznym handlowym konflikcie Trzebiatowa z Gryficami. Jak głosi legenda, miska gorącej kaszy, którą zajadał się jeden z obrońców pełniących nocną straż spadła na głowę skradających się gryfickich wojów. Krzyki oparzonych wrogów zaalarmowały trzebiatowian, którzy w obliczu grożącej im utraty dobytku i życia, wspólnie odparli atak. W ten sposób… kasza ocaliła miasto. Zwiedziliśmy także jeden z najwyższych kościołów na Pomorzu Zachodnim (90 metrowy ) Kościół Mariacki. Jego neogotycki wystrój pochodzi z poł. XIX wieku. kościół słynie ze swych dzwonów. Cennymi zabytkami są także organy, witraże oraz obraz ołtarza głównego z wizerunkiem Maryji.

Pałac w którym mieści się obecnie Trzebiatowski Ośrodek Kultury, jest jednym z najciekawszych zabytków. Jest chętnie odwiedzany przez grupy turystów. Również i szamotulscy seniorzy odwiedzili to miejsce. O ciekawych miejscach opowiadał seniorom kustosz muzeum Piotr Żak. Muzeum Pałacowe zawiera stałe ekspozycje tematyczne poświęcone historii miasta i okolic. Bogate zbiory etnograficzne w Izbie Regionalnej, sprzęty codziennego użytku, stroje, meble oraz inne eksponaty związane z kulturą pomorską. Wystawa – średniowieczna moda na Pomorzu – składała się z kilkunastu wiernie zrekonstruowanych strojów pomorskich książąt i możnych mieszczan. Natomiast w Galerii Lyonela Feinnengera zadziwiały obrazy, malarstwo, rzeźba i ceramika. Kolejną atrakcja jaka czeka na gości to przebieralnia Pałacowa gdzie można przebrać się i przenieść w czasie w magiczną podróż.
Podczas pobytu nad morzem nie zabrakło czasu na wspólną integrację. Było śpiewanie, wieczór z karaoke, uroczysta biesiada przy ognisku oraz wieczorek taneczny. Seniorzy natomiast lubiący wypoczywać aktywnie, korzystali z tras rowerowych oraz spacerów z kijkami nord waking. Podczas całego pobytu pogoda dopisywała. Było dużo słońca, jak na wrześniową porę. Seniorzy na pewno zregenerowali swoje siły na cały przyszły rok!