Po niedawnym sukcesie podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, gdzie Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” otrzymał nagrodę „za wierną prezentację fragmentu obrzędu weselnego swojego regionu”,  przyszedł czas na sukces dzieci.
     W niedzielę 10 września najstarsza grupa dziecięca reprezentowała zespół na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach. Przegląd miał formę konkursu, w którym „Szamotuły” zaprezentowały nasz rodzimy folklor. Tam wytańczyły równorzędnie z zespołem z Bukówca Górnego 1. miejsce w kategorii zespoły dziecięce. Poza konkursem „Szamotuły” zainscenizowały radośnie tańce i zabawy ludowe z Lubuskiego.  Jury w składzie: Kazimierz Budzik (muzyk, regionalista), Jan Pałka (etnograf), Leszek Rembowski (choreograf) i Sławomir Pawliński (choreograf i regionalista), oceniało prezentacje w kilku kategoriach. W sumie wystąpiło 13 zespołów taneczno-obrzędowych z całej Wielkopolski, zespoły śpiewacze, kapele i soliści (łącznie ponad 600 wykonawców). Założeniem przeglądu była ocena jakości wykonawców, zgodności z tradycją i popularyzacja autentycznej kultury ludowej. Organizatorem przeglądu była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Przegląd odbył się na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.
     Przypominamy, że nabór do zespołu odbędzie się w piątek 15 września o godz. 18 w Szamotulskim Ośrodku Kultury. Serdecznie zapraszamy dzieci od lat 6, młodzież i dorosłych. Skorzystaj z szansy! Czekają sceny całego świata!

 

Dodaj komentarz