Szamotulski folklor w Serbii

 

Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” wrócił z kolejnego wyjazdu zagranicznego. Na trwającym od 20 do 23 września IX Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Aleksandrovač 2018 w Serbii, kraj i region reprezentowały tym razem dzieci, młodzież oraz grupa tancerzy dojrzałych.

 

 

Pierwszym przystankiem na mapie podróży był dla zespołu Budapeszt z Górą Gellerta i Wzgórzem Zamkowym oraz wieczornym rejsem rzeką Dunaj. Kolejnego dnia tancerze zawitali do festiwalowego miasteczka Vrnjačka Banja.
Organizatorzy zadbali o atrakcyjny, powiązany z odbywającym się 55. świętem wina „Župska Berba”, program pobytu. Uczestnicy festiwalu odwiedzili winnicę Wine House w Aleksandrovač. Następnie zespoły wzięły udział w paradzie głównym deptakiem miasta i wystąpiły przed publicznością. Szamotulanie, zaskoczyli przygotowaną na okoliczność udziału w festiwalu, tradycyjną serbską piosenką. – Owacjom nie było końca – relacjonują.
Kolejnego dnia zespół zwiedził uzdrowiskową miejscowość Vrnjačka Banja i wystąpił na letniej scenie teatralnej przed tamtejszą publicznością. – Koncert po namowach organizatorów festiwalu i ku uciesze zgromadzonej publiczności zwieńczyliśmy ponownie odśpiewaniem serbskiej piosenki – mówią.
Podczas gali zamknięcia festiwalu wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i nagrody. Nie zabrakło czasu na integrację, zabawę i tańce oraz nawiązanie nowych przyjaźni zarówno we własnym zespołowym jak i międzynarodowym gronie.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy stolicę Serbii. Zmęczeni wielogodzinną podróżą, ale szczęśliwi, że mogliśmy zaprezentować nasze tańce szamotulskie w kolejnym miejscu w Europie, wróciliśmy do Szamotuł – wspomina prawie 60-osobowa reprezentacja „Szamotuł”.
Wyjazd został sfinansowany ze środków uczestników wyjazdu oraz Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

– To już drugi, zagraniczny wyjazd zespołu w tym roku. Przypomnę, że w wakacje zespół był w Stanach Zjednoczonych. Takie ciekawe wyjazdy to splendor dla naszego miasta, ale też podziękowanie dla członków zespołu za ich ciężką pracę. Teraz kiedy trwa nabór do zespołu warto podkreślić, że przyszli członkowie też w przyszłości będą reprezentować nasz region w różnych zakątkach świata – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.  

Dodaj komentarz