Szamotulski Ośrodek Kultury

SzokTravel 2014 – Poznajemy ludzi – poznajemy świat

  29 marca SOBOTA, godz. 17.00 Marcin Kydryński Zwracamy uwagę, że spotkanie z Marcinem  Kydryńskim w ramach SzokTravel odbędzie się nie tak jak pozostałe trzy odsłony w niedzielę, lecz w sobotę 29 marca o  godz. 17.00. Wstęp bezpłatny. Miejsce: kino Halszka. Serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy na trzecią edycję SzOKTravel. Dzięki nietuzinkowym gościom czeka nas podróż przez kilka kontynentów. To będą cztery różne, lecz równie fascynujące, spojrzenia na świat i na cel podróży. Cel jako miejsce spełnienia, ale też miejsce pracy i życiowego doświadczenia, pasji. Często są to także podróże w głąb siebie, podróże gdzie cel miał mniejsze znaczenie, niż wszystko to co po drodze.

 

29 marca, godz. 17.00

Marcin Kydryński

Radiowiec, syn legendy polskiego radia Łucjana Kydryńskiego. Od 23 lat prowadzi autorskie programy w „Trójce”, a od 13 lat popularną, niedzielną „Siestę”. Kompozytor, autor wielu piosenek życiowej partnerki Anny Marii Jopek. To także wyśmienity fotograf, który współpracował z National Geographic. Jego ostatni największy projekt to książka „Lizbona. Muzyka moich ulic”. To opis miasta, wrażeń i wspomnień autora oraz jego codziennego życia nad Tagiem. Fotografie uzupełniają subiektywny obraz Lizbony, pokazując mieszkańców i ich życie w jednym z najpiękniejszych miast na świecie.

Marcin Kydryński zabierze nas w podróż po „swojej” Lizbonie z muzyką w tle. Zajrzymy z nim także do Afryki, Azji, Ameryki Południowej, bowiem podróże to przecież – po muzyce – jego kolejna, wielka miłość.

Miejsce: kino Halszka w Szamotułach.

Wstęp bezpłatny.

Organizator: Szamotulski Ośrodek Kultury

———–

Już za nami:

9 marca, godz. 17.00

Wojciech Tochman

Doskonały reporter, zdobywca wielu nagród i wyróżnień oraz autor wielu publikacji. Poza Polską pracował na Litwie, Białorusi, w Niemczech, Macedonii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Rwandzie, Indonezji i na Filipinach. Jest tłumaczony na kilkanaście języków, w tym m.in. na angielski, francuski, włoski, niderlandzki, rosyjski, ukraiński i czeski.

Strona domowa Wojciecha Tochmana tochman.eu

16 marca, godz. 17.00

Piotr Strzeżysz

Dwukrotnie wyróżniony prestiżową nagrodą podróżniczą Kolosy w kategorii „Wyczyn roku” za zimowe przejazdy rowerem przez największe pasma górskie na świecie: Himalaje i Andy.

Przejechał ponad trzydzieści krajów na czterech kontynentach, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Wciąż szuka. Z rozmachem. Nie tylko w pobliżu drogi.

Czy zamiar przejechania Ameryki rowerem z północy na południe, z Alaski na Ziemię Ognistą, to najbardziej śmiały z dotychczasowych jego pomysłów? Tego jeszcze nie dowiódł. Złamał kolano. Po blisko 4 tys. km. zmuszony był z ostatniej podróży wrócić przed czasem.

Zapraszamy na spotkanie z prowadzącym podróżniczego bloga autorem dwóch książek: „Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata” oraz „Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery”.

Karol Drzewoszewski

Tancerz, półfinalista 1 i 5 edycji programu Mam Talent, gdzie w roku 2008, jako pierwszy w Polsce, wykonał numer stepując do góry nogami. Występował z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku w programie jazzowym G. Millera. Od 2010 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalności musicalowej. Występował na wielu scenach w Polsce i w Europie.

Odbędziemy z nim krótką, taneczno-muzyczną podróż. Zaprowadzi nas w swym popisowym tańcu w rejony w których był bohater tego wieczoru, czyli do Ameryki, prezentując step amerykański.

 

23 marca, godz. 17.00

Maciej Kamiński i Michał Woroch

– Dwaj kulawi podróżnicy – tak mówią sami o sobie. Maciej Kamiński i Michał Woroch przejechali 18 tys. km. po Europie i Afryce. Ich trasa wiodła m. in. przez Ljubljanę, Rzym, Barcelonę, Casablancę, Lizbonę, Paryż i Berlin. Niepełnosprawni podróżnicy przemierzając świat udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych. Będą opowiadać o trudach podróży i najprzyjemniejszych momentach w trasie. – Chcieliśmy przede wszystkim udowodnić sobie, że można. Za wszystkimi problemami kryje się strach, który kojarzy się z niewiedzą. Jeżeli czegoś nie znamy, to się tego boimy. W podróży to dodatkowo się objawia, tym bardziej jeśli jest się niepełnosprawnym – tłumaczył Kamiński.

Zespół „Na Górze”

Rockowy zespół, który tworzą osoby niepełnosprawne. Nie ma tu jednak miejsca na podziały: sprawny, mniej sprawny. Na scenie śpiewają i grają bez kompleksów, bez odwoływania się do naszej litości – budząc w nas radość swoją pasją. Jest to głos ludzi, którym zazwyczaj głosu się nie udziela. Z podróżnikami Maciejem i Michałem łączy ich pasja, dzięki której potrafili udowodnić sobie i światu, że nie ma rzeczy niemożliwych.