Gośćmi ostatniego w tym roku spotkania SzOKTravel będą wielkie osobistości świata gór

Jeden z najwybitniejszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów Jerzy Natkański – kierownik i uczestnik wielu wypraw m. in. zimowej na Nanga Parbat, Makalu i K2. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013), Broad Peak Middle (2014) i na K2 drogą Abruzzi (2016). W 1993 r. jako pierwszy (z Darkiem Załuskim) stanął na szczycie Borondo Sar w Pakistanie (6.800 m. n. p. m.). Góra nie miała jeszcze nazwy a nadanie jej imienia był przywilejem zdobywców. To człowiek orkiestra. Jest dyrektorem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, przewodnikiem turystyki górskiej, ale i ultramaratończykiem, uprawia żeglarstwo. Nie obce są mu także rajdy przygodowe, triatlony, rajdy off-road a nawet szkolenia psów ratowniczych.

 

Mariusz Grudzień – lekarz i starszy instruktor ratownictwa górskiego, przewodnik górski i grotołaz. Zawodowo pracuje jako ratownik GOPR. Członek Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR. Wspinał się m. in. w Kaukazie i Pamirze. Otrzymał przyznaną przez Polski Komitet Olimpijski nagrodę 48. Konkursu Fair Play w kategorii „Czyn czystej gry” za uratowanie tajwańskiego wspinacza, który zasłabł na 7.500 m. n. p. m. podczas wyprawy na Broad Peaku. To jemu zawdzięcza życie. 
Będzie to opowieść o tym, że himalaizm to nie jest wyłącznie walka z siłami natury i własną fizyczności a trudna sztuka moralności i braterstwa. O trudach ratowniczych akcji także u nas.    

Na plakacie fot. K2 autorstwa pierwszego z gości.

22 kwietnia | godz. 17.00 | Szamotulski Ośrodek Kultury | wstęp wolny

Ilość miejsc ograniczona!

Dodaj komentarz