UFO to największy w Polsce festiwal artystów ulicznych prezentujący żywe rzeźby. Co roku pojawiają się na nim artyści z prawie całej Europy oraz Brazylii i Stanów Zjednoczonych. – Zaczynaliśmy z oryginalną konwencją i ciekawą nazwą, a po 7 edycjach festiwalu staliśmy się wielką atrakcją dla mieszkańców, dla sympatyków tej sztuki z całej Polski i dla artystów z całego świata. Teraz UFO ma już swą dobrą, rozpoznawalną markę. Cieszę się, że udało się stworzyć od podstaw tak wyjątkową imprezę. Nie byłoby to możliwe gdyby nie tak ciepłe przyjęcie Szamotulan, za co bardzo dziękuję i mam nadzieję, że uda nam się zrealizować ósmą edycję festiwalu 5 czerwca przyszłego roku. Ze względu na rewitalizację Rynku planujemy ją na terenie Parku Zamkowego oraz wokół Zamku Górków. Taka nowa przestrzeń da nam nowe możliwości. Żywe rzeźby będą nawiązywać do natury i historii – zapowiada Piotr Michalak, twórca festiwalu, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Sytuacja pandemiczna kolejny raz nie dała nam możliwości zorganizowania w tym roku UFO Ulicznego Festiwalu Osobliwości. Mam nadzieję, że nosicie Państwo nasz festiwal w sercach. Aby Wam o nim przypomnieć zorganizowaliśmy kilka działań będących jego wspomnieniem, impresją – mówi Piotr Michalak.

11 lipca SzOK nie zaprosi więc publiczności na festiwal, ale możecie zobaczyć wybitnego artystę w kreacji żywej rzeźby, wystawę fotografii ze wszystkich edycji festiwalu autorstwa Tomasz Koryla i Sławomira Kowalewskiego oraz spektakl „Magiczna podróż” w wykonaniu iluzjonisty Rafała Mulka z Beskidzkiego Teatru Iluzji, półfinalisty „Mam Talent”.

Na wydarzenie zaprosiliśmy dwóch kultowych artystów, czyli najbardziej znanego w tej dziedzinie sztuki w Polsce Rafała Śpiewaka i artystę numer jeden na świecie, tego który „wyprowadził” żywą rzeźbę na ulicę, rekordzistę Guinnessa Antonio de Santos z Portugalii. Niestety z powodu pandemii koronawirusa i nowych obostrzeń z tym związanych w Portugalii, w ostatniej chwili lot artysty został odwołany i nie mógł się on u nas pojawić. 

 

Rafał Śpiewak – aktor, performer, twórca kostiumów, wokalista, założyciel teatru Vincent Grotesque. Kultowa postać w Polsce wśród artystów tworzących żywe rzeźby. Jedna z barwniejszych i najbardziej szalonych postaci naszego festiwalu. Bywa mroczny, nieprzewidywalny i zaskakujący. Zasłynął z postaci Diabła z Krakowa ale na festiwalu w Szamotułach wystąpił także jako Kapelusznik, Śpiewak Grotesque, PostHuman, Vincent Krawiec i Pink is Bad. Był także jedna z postaci spektaklu, którego jest pomysłodawcą i twórcą, a łączącego taniec, pantomimę i elementy żywej rzeźby pt. Mojry – Boginie Losu (performance inspirowany mitologią grecką w którym przeważa improwizowany śpiew Vincenta w języku starogreckim!). W każdej z ról w które wciela się artysta, niezwykle ważną rolę odgrywa kostium, maska, makijaż i scenografia, które mają za zadanie zabrać widza w głęboki świat wyobraźni. Uwielbiany przez Szamotulan. Jest trzykrotnym zwycięzcą plebiscytu publiczności naszego festiwalu.
Nowa żywa rzeźba w jaką wcieli się Rafał Śpiewak jest postacią z magicznego ogrodu, która szczególnie upodobała sobie lasy. Przez dziesiątki lat porastają ją rośliny, z którymi uwielbia spędzać czas. Kwiatowy Faun to istota przyjazna i ciekawska, czasem jednak budzi lęk pośród tych, którzy niszczą jego naturalne środowisko.

Rafał Mulka – jeden z najlepszych polskich iluzjonistów, twórca Beskidzkiego Teatru Iluzji od blisko 25-ciu lat zaskakuje widzów magicznymi efektami. To półfinalista programu „Mam Talent”, autor internetowego projektu Akademia Magii, który obejrzało już ponad 6,3 mln osób. Zaprosi Państwa do świata pełnego magii, rzeczy niewytłumaczalnych i niesamowitych, świata oryginalnych i zaskakujących iluzji przenikającej się z grą aktorską, humorem słownym i sytuacyjnym. Sworzy wspólnie z widownią zaskakujące, niesamowite, interaktywne, rodzinne magiczne show.

Zapraszamy do Parku Zamkowego już w niedzielę 11 lipca. Powspominajcie z nami najbardziej magiczną imprezę w powiecie i pouśmiechajcie do naszych symblicznych fantastycznych gości – performera i magika. 

Dodaj komentarz