Wszystkie zapisane dzieci automatycznie wpisane są na listę do mobilnego planetarium.

Te które nie zamierzają skorzystać z tej formy podróży w niezwykły świat astronomii proszone są o kontakt.

 27 lutego o godz. 17 zamiast wycieczki do Obserwatorium UAM zapraszamy do odwiedzenia przenośnego planetarium w Szamotulskim Ośrodku Kultury. Tu odbywać się będą prezentacje astronomiczne „Wśród planet i gwiazd”.  

Prezentacja w mobilnym planetarium pozwali na pokazanie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie oraz zilustrowanie praw fizycznych rządzących ruchem ciał niebieskich. Pokaz przygotowany jest przez zawodowego astronoma, wykładowcę astronomii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tradycyjną, stałą kopułę planetarium zastąpi kilkumetrowa przenośna półsferyczna nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym pozwala na uzyskanie efektów podobnych do tych, które można oglądać w dużych planetariach.

Tematy pokazów dla dzieci:

Opowieści o gwiazdach: gwiazdozbiory w oparciu o elementy mitologii, niebieski Zwierzyniec oraz przegląd ciekawych obiektów widocznych na naszym niebie (seans dla grup przedszkolnych i klas nauczania początkowego).

Od zmierzchu do świtu: zmiany wyglądu nieba w dzień i w nocy w różnych porach roku, orientacja na niebie, kierunki świata, fazy Księżyca (seans dla klas 4-6).

Rodzina Słońca: powstanie i budowa Układu Słonecznego, Słońce jako gwiazda, planety i ich księżyce, planetoidy, komety, meteory (seans dla klas 4-6).

Dzieci podzielone będą na 20-osobowe grupy. Prezentacja w zależności od wieku dzieci potrwa 30-40 min. Całość spotkania wraz z konkursem z wiedzy o wszechświecie 60 min. Zapraszamy do udziału.

Koszt uczestnictwa w spotkaniu 10 zł/osobę.

Tagi:

Dodaj komentarz