To już piąta edycja konkursu podczas której mogliśmy podziwiać rękodzielniczy dorobek twórców zajmujących się technikami haftu i koronki pochodzących z naszego regionu. Przez te pięć lat zaprezentowano setki obiektów. Do tworzenia prac zostały wykorzystane techniki koronki szydełkowej, haftu płaskiego, krzyżykowego, wykonane metodą klockową oraz frywolitki. Z roku na rok podnosi się poziom artystyczny.
W tegorocznej edycji udział wzięło 10 pań. Wśród nich stałe bywalczynie jak i nowa uczestniczka Helena Prokopczyk z Żar (woj. lubuskie), która przepięknie odwzorowała hafty wg Stanisława Zgaińskiego. Wystawa ukazuje przekrój różnych technik oraz form ich wykorzystania. Do konkursu zgłoszono obrusy, bieżniki, firanki, serwety, bluzeczki. Dopełnieniem tej wystawy jest biżuteria: bransolety, kolczyki, naszyjniki wykonane metodą koralikową przez Teresę Napierałę oraz włóczkowe zabawki Barbary Gronek. (poza konkursem) Nie sposób wymienić wszystkie prace. Zachęcamy zatem do obejrzenia wystawy, która potrwa do 31 sierpnia w ośrodku kultury.
Poznajmy zatem laureatów naszego konkursu, który przygotował Szamotulski Ośrodek Kultury. Wernisaż wystawy uroczyście otworzył i nagrody uczestniczkom konkursu wręczał dyrektor Piotr Michalak.
Przedsięwzięcie wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Szamotułach, któremu serdecznie dziękujemy.
Jury w składzie: Anna Król – historyk sztuki, Monika Romanowska-Pietrzak –historyk i Michalina Janaszak – historyk z Muzeum Zamek Górków Szamotuły oraz Krystyna Kotecka- twórczyni rękodzieła po obejrzeniu wszystkich prac nadesłanych na konkurs postanowiły przyznać :
dwa równorzędne I miejsca: Zofii Tecław z Szamotuł i Teresie Napierale z Wronek
dwa równorzędne II miejsca: Barbarze Gronek z Szamotuł i Danucie Henczke z Podrzewia
III miejsce: Marii Sikorskiej z Bobowej k/Nowego Sącza
Wyróżnienie specjalne jury przyznało Helenie Prokopczyk z Żar za wierne odtworzenie haftów szamotulskich wg wzorów St. Zgaińskiego.
Równorzędne wyróżnienia otrzymały:
Alicja Banaszyńska z Szamotuł
Alicja Koźlak z Pamiątkowa
Janina Madej z Szamotuł
Henryka Schiller z Szamotuł
Jury przy ocenie prac brało pod uwagę wierność stylowi regionalnemu, precyzję i technikę wykonania, oryginalność i innowacyjność. Jury i organizatorzy dziękuje wszystkim Paniom za udział w konkursie i zapraszają do kolejnych edycji.