VII edycja konkursu HAFT i KORONKA szamotulska – relacja, 24.08.2019
Na konkurs „Haf i Koronka” wpłynęło ponad 180 prac w najlepszym wydaniu świadczące o talencie, inwencji twórczej, kunszcie artystów amatorów ale i pasji. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło osiemnaście koronczarek, w tym osoby związane z konkursem wiele lat. Pojawiły się także nowe twarze z Rawicza, Wągrowca, czy ziemi łódzkiej. Myślą przewodnią tegorocznej edycji była moda inspirowana folklorem. Pojawiły się więc kapelusze, torebki, rękawiczki ale i prace użytkowe m. in. bielizna pościelowa, obrusy, serwety, bieżniki, poduszki, czy firanki. Koronki zostały wykonane głównie metodą szydełkową. Pojawiły się też frywolitki i koronki klockowe z Bobowej.
W sobotę 24 sierpnia odbył się wernisaż wystawy połączony z uroczystym ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród. Muzycznie imprezę ubarwiła Kapela Dudziarska Szamotulskiego Ośrodka Kultury witając licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Beata Hanyżak, starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły. Otwarcia wernisażu dokonał Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
Komisja artystyczna w składzie: Michalina Janaszak – historyk, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Daria Wajdeman-Waszyńska, Muzeum Ziemi Wronieckiej, Gabriela Malinowska-Galanciak – koronczarka oraz Aleksandra Słomińska, Szamotulski Ośrodek Kultury – sekretarz, po obejrzeniu 183 prac nadesłanych na konkurs, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda: Danuta Henczke z Podrzewia
II nagroda (równorzędnie): Teresa Napierała z Wronek i Zofia Tecław z Szamotuł
III nagroda: Maria Sikorska z Bobowej k/Nowego Sącza.
Wyróżnienie specjalne za zastosowanie wzornictwa regionalnego w sztuce użytkowej (torebki) otrzymała Alicja Gniazdowska z Rawicza.
Wyróżnienie za odzwierciedlenie wzorów szamotulskich otrzymały: Helena Prokopczyk z Żar oraz Helena Perkowska z Knurowa.
Równorzędne wyróżnienia przyznano: Wiesławie Kotarba, Grażynie Abram i Krystynie Różańskiej z Wągrowca oraz Barbarze Gronek z Gałowa.
Upominki rzeczowe otrzymały: Renata Szajstek ze Szczuczyna i Emilia Przybylska z Wągrowca za koronki wykonane techniką frywolitka oraz Warsztaty Hafciarskie z Rawicza za wstążkę do czepca haftowaną na tiulu.
Dyplomy, nagrody pieniężne podziękowania oraz upominki wręczali nagrodzonym dyrektor w towarzystwie zaproszonych gości. Podziękowano także Henryce Schiller, Danieli Sobkowiak i Barbarze Gronek za udostępnienie prac pozakonkursowych.
Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły przekazał na ręce uczestników konkursu nową publikacje autorstwa Marka Cybułki i Łukasza Bernadego Szamotuły gród Halszki w legendzie.
Za wsparcie finansowe dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Szamotułach.