Rzeźby kolejny raz dla wsi

 

22 sierpnia rozpoczął się VIII Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „Wielki powrót rzeźb” w Szamotułach. Plenerowe dzieła artystów znajdą swoje miejsce we wsiach gminy Szamotuły.
Mija już osiem lat od kiedy wskrzesiliśmy na nowo tradycję plenerów rzeźbiarskich w Szamotułach. Ta inicjatywa została pięknie przyjęta przez Szamotulan. Kilkadziesiąt rzeźb zdobi nasze miasto. W ubiegłym roku postanowiłem rozszerzyć tę inicjatywę o wsie. Spotkało się to z tak dużym zainteresowaniem, że także w tym roku rzeźbimy da wsi – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
To sołtysi, rady sołeckie, a nawet tak jak w przypadku Gałowa wszyscy mieszkańcy (sołtys zorganizował głosowanie) określili temat rzeźby oraz zaproponowali jej lokalizację.
W tym roku rzeźby zostaną stworzone dla wsi: Kępa (ławka z kępami), Przyborowo (ławka z łabędziami), Mutowo (motyw kwiatowy), Witoldzin (ławka – postać z koszykiem wypełnionym grzybami), Przecław (dziadek lub babcia z dzieckiem), Szczuczyn (dziewczyna z grabiami), Gałowo (byk) i Otorowo (mieszkaniec z miotłą dbający o porządek we wsi).

Plener w Parku Zamkowym w Szamotułach potrwa od 22 do 26 sierpnia i zakończy się Jarmarkiem Szamotulskim. W tym roku za dłuta chwycą: Mirosław Czeladka (Bolesławiec), Mario Herring (Niemcy), Robertas Kaliauskas (Litwa), Bogusław Migel (Sławno), Andrzej Siek (Kraków), Stanisław Panfil (Mogilno), Eugeniusz Tacik (Binino) i Krzysztof Wiza (Piła).

27 sierpnia rzeźby trafią do wsi. Organizatorem pleneru jest Szamotulski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy nad plenerem objął burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek. Nieocenionym partnerem, jak co roku, został gościniec „Sanguszko”.

Fotorelacja:
dzień 1.  | dzień 2. | dzień 3. | dzień 4.

Dodaj komentarz