Nasza gwara to nasz skarb

 

Na 11 edycję  Powiatowego Amatorskiego konkursu gwarowego w Szamotułach przybyli wykonawcy gwary z Otorowa, Obrzycka, Przyborowa, Chojna, Biezdrowa, Pamiątkowa, Nojewa, Chełmna i Pniew. Zaprezentowali teksty gwarowe autorstwa Stanisława Strugarka, Marka Szymańskiego, Juliusza Kubla, Waldemara Wierzby oraz szkolnych opiekunów.
Komisja artystyczna w składzie: Juliusz Kubel – przewodniczący, Waldemar Kurowski i Agnieszka Krygier-Łączkowska członkowie oraz Aleksandra Słomińska – sekretarz, po wysłuchaniu 24 prezentacji, w których udział wzięło 35 wykonawców postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia.

 

 

W grupie młodszej:
I nagroda: Amelia Smolarkiewicz (SP w Biezdrowie)
II nagroda: Hanna Koput i Aleksandra Ziemniewska (SP w Kaźmierzu)
dwie III nagrody: Jan Kasperski (SP w Przyborowie), Jakub Celebucki (SP w Kaźmierzu)
IV nagroda: Jagoda Bartkowiak (SP w Nojewie)
Jury postanowiło wyróżnić: Franciszka Bączkiewicza (SP w Kaźmierzu) za oryginalność tekstu oraz uczniów SP w Chojnie za inscenizację.

W grupie starszej (7-8 klasa SP, gimnazjaliści, szkoły średnie):
I nagroda: Karolina Durkiewicz (Zespół Szkół w Pniewach)
II nagroda: Klaudia Erens (Gimnazjum w Kaźmierzu)
III nagroda: Anna Nowak (Szkoła Podstawowa w Nojewie).

Wchodzących na wieczorną galę witała Kapela „Zza winkla”. Koncert otworzył dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak, który uczcił pamięć zmarłego Jacka Hałasika minutą ciszy. Jacek Hałasik był wielkim miłośnikiem gwary i wieloletnim jurorem szamotulskiego konkursu.
Laureaci otrzymywali nagrody i pamiątkowe dyplomy z rąk Pani Marii Przybylskiej, przewodniczącej Rady Powiatu oraz Pana Włodzimierza Kaczmarka, burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły.
Na wstępie nowotomyska kapela wykonała utwór „Godejcie po naszymu” i tak też się stało. Wystąpili laureaci konkursu a ich popisy nagrodzone były gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności. Muzyka kapeli była doskonałym uzupełnieniem programu a utwory „Z Melą na szeląg”, „Bana od Poznania”, „Eda Katana”, „Pokochaj Poznań” czy lubiany przez wszystkich utwór „Kierunek do Wrónek” brzmieć nam będzie w uszach jeszcze długo.
Impreza miała charakter edukacyjno-rozrywkowy. Wsparcia finansowego dokonało Starostwo Powiatowe w Szamotułach, któremu oficjalnie podziękował dyrektor ośrodka Kultury, Piotr Michalak.   

Jeden komentarz on XI Amatorski Konkurs Gwarowy „Godejma po naszymu” – relacja, 18.10.2018

  1. Andrzej pisze:

    Gratulacje za pomysł. Świetne dzieciaki. Znakomita Kapela zza winkla, ale mistrzostwo pokazał prowadzący w Kapeli.

Dodaj komentarz