Dlaczego powrót rzeźb? Otóż w latach 80-tych w Szamotułach odbyło się kilka plenerów rzeźbiarskich, których owocem było kilkadziesiąt pięknych rzeźb. Niestety do dzisiaj przetrwała tylko jedna z nich, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców w parku Zamkowym (tam pierwotnie były zlokalizowane rzeźby poplenerowe).
Teraz burmistrz miasta i gminy Szamotuły oraz Szamotulski Ośrodek Kultury chcą, nawiązując do tradycji dawnych plenerów, aby rzeźby powróciły znowu do Szamotuł. Powrót ten ma nastąpić dzięki corocznym plenerom, czyli między innymi dzięki zaangażowaniu i podzieleniu się swą twórczością artystów z całej Polski. W tym roku będą to: Tadeusz Bardelas (Świebodzin), Henryk Grudzień (Gardzko), Grzegorz Hadzicki (Świdnica), Jerzy Kopeć (Przytoczna), Mirosław Kufel (Bydgoszcz), Piotr Staszak (Brudzew), Eugeniusz Tacik (Binino) i Engelbert Weimann (Kargowa).
– Liczymy na to, że plener będzie ważnym wydarzeniem artystycznym, ale także społecznym, wzbudzającym wokół tej idei zainteresowanie i poparcie mieszkańców regionu szamotulskiego – mówi Piotr Michalak, dyrektor ośrodka kultury.
Zlokalizowanie pleneru w parku Zamkowym, będącym w bezpośrednim sąsiedztwie z zamkiem Górków i basztą Halszki, naturalnie kreuje tematykę pleneru. Rzeźby mają nawiązywać do historii Szamotuł i historycznych postaci.
Plener zakończy się w sobotę 27 sierpnia festynem, podczas którego przedstawieni zostaną artyści i zaprezentowane będą powstałe rzeźby. Będzie też sporo atrakcji na scenie i poza nią, m.in. zagra kapela góralska i zespół grecki.
– Coroczny plener będzie atrakcyjnym wydarzeniem dla mieszkańców regionu, ale także może przyczynić się do rozpoznawalności Szamotuł na artystycznej mapie Polski. Co najważniejsze, dzięki tej cyklicznej imprezie miasto może się wzbogacić o nowe rzeźby, będące nieprzeciętnym wystrojem miejskiej przestrzeni – mówi Piotr Michalak.
Organizatorami pleneru i festynu są: Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Szamotulski Ośrodek Kultury. Partnerzy przedsięwzięcia to: SKOK Jaworzno, Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o., Cafe Marzenie, Gościniec „Sanguszko”, restauracja „Maryna”.
fot. ARCHIWUM SZOK
Tylko jedna rzeźba przetrwała z dawnych plenerów. Teraz pojawią się nowe.
„Wielki Powrót Rzeźb”
Festyn finałowy
27 sierpnia, sobota
park Zamkowy
16.00-16.30 – Kapela Szamotulska
16.30-17.30 – „Stary Clown i Morze” – przedstawienie Teatru Pinezka z Gdańska
17.30-19.00 – kapela góralska „Zbyrcok”
19.00– 20.30 – zespół grecki „Dimitris”
20.30-21.00 – taneczny pokaz z ogniem – grupa Dance It
Dodatkowe atrakcje: prezentacja rzeźb poplenerowych, warsztaty artystyczne dla dzieci, zamek dmuchany za darmo, rękodzieło.