Plener rzeźbiarski i festynW najbliższy wtorek w parku Zamkowym w Szamotułach rozpocznie się I Plener Rzeźbiarski pt. „Wielki Powrót Rzeźb”, którego kulminacją będzie festyn w sobotę 27 sierpnia.

Dlaczego powrót rzeźb? Otóż w latach 80-tych w Szamotułach odbyło się kilka plenerów rzeźbiarskich, których owocem było kilkadziesiąt pięknych rzeźb. Niestety do dzisiaj przetrwała tylko jedna z nich, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców w parku Zamkowym (tam pierwotnie były zlokalizowane rzeźby poplenerowe).

Teraz burmistrz miasta i gminy Szamotuły oraz Szamotulski Ośrodek Kultury chcą, nawiązując do tradycji dawnych plenerów, aby rzeźby powróciły znowu do Szamotuł. Powrót ten ma nastąpić dzięki corocznym plenerom, czyli między innymi dzięki zaangażowaniu i podzieleniu się swą twórczością artystów z całej Polski. W tym roku będą to: Tadeusz Bardelas (Świebodzin), Henryk Grudzień (Gardzko), Grzegorz Hadzicki (Świdnica), Jerzy Kopeć (Przytoczna), Mirosław Kufel (Bydgoszcz), Piotr Staszak (Brudzew),  Eugeniusz Tacik (Binino) i Engelbert Weimann (Kargowa).

– Liczymy na to, że plener będzie ważnym wydarzeniem artystycznym, ale także społecznym, wzbudzającym wokół tej idei zainteresowanie i poparcie mieszkańców regionu szamotulskiego – mówi Piotr Michalak, dyrektor ośrodka kultury.

Zlokalizowanie pleneru w parku Zamkowym, będącym w bezpośrednim sąsiedztwie z zamkiem Górków i basztą Halszki, naturalnie kreuje tematykę pleneru. Rzeźby mają nawiązywać do historii Szamotuł i historycznych postaci.

Plener zakończy się w sobotę 27 sierpnia festynem, podczas którego przedstawieni zostaną artyści i zaprezentowane będą powstałe rzeźby. Będzie też sporo atrakcji na scenie i poza nią, m.in. zagra kapela góralska i zespół grecki.

Coroczny plener będzie atrakcyjnym wydarzeniem dla mieszkańców regionu, ale także może przyczynić się do rozpoznawalności Szamotuł na artystycznej mapie Polski. Co najważniejsze, dzięki tej cyklicznej imprezie miasto może się wzbogacić o nowe rzeźby, będące nieprzeciętnym wystrojem miejskiej przestrzeni – mówi Piotr Michalak.

Organizatorami pleneru i festynu są: Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Szamotulski Ośrodek Kultury. Partnerzy przedsięwzięcia to: SKOK Jaworzno, Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach Spółka z o.o., Cafe Marzenie, Gościniec „Sanguszko”, restauracja „Maryna”.

fot. ARCHIWUM SZOK

Tylko jedna rzeźba przetrwała z dawnych plenerów. Teraz pojawią się nowe.

 

„Wielki Powrót Rzeźb”

Festyn finałowy

27 sierpnia, sobota

park Zamkowy

16.00-16.30 – Kapela Szamotulska

16.30-17.30 – „Stary Clown i Morze” – przedstawienie Teatru Pinezka z Gdańska

17.30-19.00 – kapela góralska „Zbyrcok”

19.00– 20.30 – zespół grecki „Dimitris”

20.30-21.00 – taneczny pokaz z ogniem – grupa Dance It

 

Dodatkowe atrakcje: prezentacja rzeźb poplenerowych, warsztaty artystyczne dla dzieci, zamek dmuchany za darmo, rękodzieło.

Dodaj komentarz