Relacja z II MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ im. Janiny Foltyn
Szok
W ramach obchodów 65 – lecia Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły „ w miesiącu czerwcu w dniach od 24 – 27 , odbył się II Międzynarodowy Festiwal NOCY Świętojańskiej im. Janiny Foltyn. W Festiwalu uczestniczyły zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne z Białorusi i Bośni i Hercegowiny. 24 czerwca 2010 w imieniny Jana, delegacje zespołów zagranicznych i grupa szamotulska z zapalonymi pochodniami i lampionami udały się na miejscowy cmentarz by złożyć na grobowcu pani Janiny Foltyn kwiaty i znicze – zobacz zdjęcia.
W tym dniu od rana zespoły zagraniczne brały udział w wyjeździe do Biskupina i Poznania. W Biskupinie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne, najbardziej znany REZERWAT ARCHEOLOGICZNY w Europie Środkowej. Gród w Biskupinie uznany został bowiem za pomnik historii Polski. Z Biskupina ruszyliśmy do Poznania na Stary Rynek , centralny plac Starego Miasta . Stary Rynek to nie tylko Ratusz, stare kamieniczki ale także scena festiwali teatralnych ‘Malta a dzień 24 czerwca to także Polski Dzień Przytulania . Pomysłodawcy imprezy zachęcali wszystkich ludzi do otwartości i … ściskania. Korzystając z okazji dołączyliśmy i my do tej zabawy. Podczas imprezy odegrany został hymn Dnia Przytulania na największym bębnie świata. Imprezie towarzyszył Ryszard Bazarnik z zespołem. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił i zagrać na wielkim bębnie. Wśród bośniackiej grupy znaleźli się odważni, którzy zagrali na nim. W tym dniu, wieczorem , grupy bośniacka , białoruska i szamotulska integrowała się we wnętrzach ośrodka kultury – zobacz zdjęcia. Na scenie rozbrzmiewały kapele z typową muzyką bałkańską, białoruską, szamotulską. Uczyliśmy się tańców bośniackich i zaproponowanych przez Krupitskije muzyki. Zespoły dziękowały za zaproszenie i wymieniły między sobą upominki.
25 czerwca to kolejny dzień pełen wrażeń. W tym dniu nasze gościnne zespoły zwiedzały Szamotuły. Pokazaliśmy to co najcenniejsze, kompleks Pałacowy, Basztę i Muzeum Zamek Górków. Ogromne zainteresowanie towarzyszyło wszystkim zwiedzającym , a przepiękny mini koncert w Sali Wacławowskiej zaserwowała nam Natasza Lisitsa , obecnie prowadząca zespół z Krupicy. Po południu Zespoły zagraniczne rozjechały się na koncerty. Bośniacy ruszyli do Kaźmierza a Białorusini do Dusznik. Z wielkim perfekcjonizmem muzyka, taniec i śpiew rozbrzmiewał w dusznickim GOK-u. Publiczność stwierdziła, że tak dobrego koncertu dawno nie było. Po koncertach zagraniczni goście przyszli do Parku Zamkowego , by tam obejrzeć widowisko Nocy świętojańskiej. Urokliwa ciepła noc przepełniona zapachem jaśminów, akacji i kwiatów ziół , drążąca od płomieni, wibrowała magią. Według tradycji dla młodych ta noc stanowiła niekiedy jedyną możliwość wyboru partnera bez pośrednictwa swatów i podporządkowania się woli rodziców.. Do tej Nocy przygotowywały się dziewczęta marzące o miłości. Wiły wieńce, puszczały na wodę i wróżyły czy i kiedy miłość nadejdzie. Wianki wraz ze światełkiem puszczano na wodę parami. Według wierzeń szczęście zapewnić mógł tej Nocy zdobyty kwiat paproci, który zakwita tylko raz , w tę magiczną Noc.
Obrzęd w wykonaniu szamotulskich zespołów folklorystycznych nawiązywał do tradycji .Były tańce wokół Światowida, skoki przez ogień , puszczanie wianków i szukanie kwiatu paproci
Kolejny festiwalowy dzień to sobota. Nasi goście korzystają z dopołudniowej kąpieli na krytym basenie , by później uczestniczyć w korowodzie – zobacz zdjęcia, przemierzając ulicami naszego miasta. Przed 17.oo – tą zespoły zbierają się w Parku Zamkowym , gdzie jest ustawiona profesjonalna scena. W Parku tworzą już artyści, uprawiający stare zanikające zawody. Widzimy garncarza, wikliniarza, warsztat ceramiczny, pokaz wytwarzania skóry. Są także twórcy z Klubu „ Łyni „ . Park zaczyna tonąć w barwach kolorów strojów. O 17. oo następuje oficjalne otwarcie przez Burmistrza Miasta i Gminy pana Włodzimierza Kaczmarka. Później mikrofon przejmuje Aleksandra Słomińska , która prowadzi Koncert , to barwne widowisko, w którym naprzemiennie pojawiają się na scenie zespoły z Bośni i Hercegowiny, Białorusi, z Grodziska Wielkopolskiego , z Lubasza i oczywiście nasz Jubilat czyli Zespół „Szamotuły „ . Ogromny profesjonalizm, różnorodność tańców, kostiumów, uroda i wdzięk tancerzy tworzą niepowtarzalny spektakl. Na zakończenie jeszcze jeden wspólny taniec, nasza polka, w której pary mieszają się ze sobą , nie ma żadnych granic , podziałów. Taniec jest ponad podziałami, łączy, jest ponadczasowy. W Parku zamkowym do późnych godzin nocnych rozbrzmiewa muzyka. Pojawiają się tłumy młodych ludzi by pobawić się wspólnie z przyjaciółmi z Bośni i Białorusi. Bośniacy korzystają z uprzejmości organizatorów i w przerwach koncertują na scenie. Zabawa jest naprawdę pyszna , widać ogromną integrację młodego pokolenia.
Uroczystości festiwalowe kończy niedzielna msza święta w Kolegiacie w intencji ś.p. Janiny Foltyn . Po obiedzie żegnamy naszych przyjaciół z nadzieją rychłego zobaczenia się na kolejnych festiwalach.