p1150086W ramach obchodów 65 – lecia Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły „  w miesiącu czerwcu w dniach od  24 – 27 , odbył się  II Międzynarodowy Festiwal NOCY Świętojańskiej im. Janiny Foltyn. W Festiwalu uczestniczyły   zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne z Białorusi i Bośni i Hercegowiny. 24 czerwca 2010 w imieniny Jana, delegacje zespołów zagranicznych i grupa szamotulska  z zapalonymi pochodniami i lampionami  udały się na miejscowy cmentarz by złożyć na grobowcu pani Janiny Foltyn  kwiaty  i znicze – zobacz zdjęcia.

Biskupin W tym dniu od rana zespoły zagraniczne brały udział  w wyjeździe do Biskupina i Poznania. W Biskupinie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne, najbardziej  znany  REZERWAT ARCHEOLOGICZNY w Europie Środkowej. Gród w Biskupinie uznany został bowiem za pomnik historii Polski. Z Biskupina ruszyliśmy do Poznania na Stary Rynek , centralny plac Starego Miasta . Stary Rynek  to nie tylko Ratusz, stare kamieniczki ale także  scena festiwali teatralnych  ‘Malta a dzień 24 czerwca to także Polski Dzień Przytulania . Pomysłodawcy imprezy zachęcali  wszystkich ludzi do otwartości i … ściskania. Korzystając z okazji dołączyliśmy i my do tej zabawy. Podczas imprezy odegrany został hymn Dnia Przytulania na największym bębnie świata. Imprezie towarzyszył Ryszard Bazarnik z zespołem. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił i zagrać  na wielkim bębnie. Wśród bośniackiej grupy znaleźli się odważni, którzy zagrali na nim. W tym dniu, wieczorem , grupy bośniacka , białoruska i szamotulska integrowała się we wnętrzach ośrodka kultury – zobacz zdjęcia. Na scenie rozbrzmiewały kapele  z typową muzyką bałkańską, białoruską, szamotulską. Uczyliśmy się tańców  bośniackich i zaproponowanych przez  Krupitskije muzyki. Zespoły dziękowały za zaproszenie i wymieniły między sobą  upominki.

p115005525 czerwca to kolejny dzień pełen wrażeń. W tym dniu nasze gościnne zespoły  zwiedzały Szamotuły. Pokazaliśmy to co najcenniejsze, kompleks Pałacowy, Basztę i Muzeum Zamek Górków. Ogromne zainteresowanie  towarzyszyło wszystkim zwiedzającym , a przepiękny mini koncert w Sali Wacławowskiej zaserwowała nam Natasza Lisitsa  , obecnie prowadząca zespół z Krupicy.  Po południu Zespoły zagraniczne rozjechały się na koncerty. Bośniacy ruszyli do Kaźmierza a Białorusini  do Dusznik. Z wielkim perfekcjonizmem muzyka, taniec i śpiew  rozbrzmiewał w dusznickim   GOK-u. Publiczność stwierdziła, że tak dobrego koncertu dawno nie było. Po koncertach  zagraniczni goście przyszli do Parku Zamkowego , by tam obejrzeć widowisko Nocy świętojańskiej. Urokliwa ciepła noc przepełniona zapachem jaśminów, akacji i kwiatów ziół , drążąca od płomieni, wibrowała magią.  Według tradycji dla młodych ta noc stanowiła  niekiedy jedyną możliwość wyboru partnera  bez pośrednictwa swatów i podporządkowania się woli rodziców.. Do tej Nocy przygotowywały się dziewczęta marzące o miłości. Wiły wieńce, puszczały na wodę i wróżyły czy i kiedy miłość nadejdzie. Wianki wraz ze światełkiem puszczano na wodę parami. Według wierzeń szczęście  zapewnić mógł tej Nocy  zdobyty kwiat paproci, który zakwita  tylko raz , w tę magiczną Noc.

Obrzęd w wykonaniu szamotulskich zespołów folklorystycznych nawiązywał do tradycji .Były tańce wokół Światowida, skoki przez ogień , puszczanie wianków i szukanie kwiatu paproci

p1150123Kolejny festiwalowy dzień to sobota. Nasi goście korzystają  z dopołudniowej kąpieli na krytym basenie ,  by później  uczestniczyć w korowodzie – zobacz zdjęcia, przemierzając ulicami naszego miasta. Przed  17.oo – tą  zespoły zbierają się w Parku Zamkowym , gdzie jest ustawiona  profesjonalna scena. W Parku tworzą  już artyści, uprawiający stare zanikające zawody. Widzimy garncarza, wikliniarza, warsztat  ceramiczny, pokaz wytwarzania skóry. Są także  twórcy z Klubu „ Łyni „ .  Park zaczyna tonąć w barwach kolorów strojów.  O 17. oo  następuje oficjalne otwarcie przez Burmistrza Miasta i Gminy pana Włodzimierza Kaczmarka. Później mikrofon przejmuje Aleksandra Słomińska , która prowadzi Koncert , to barwne widowisko,  w którym  naprzemiennie pojawiają się na scenie zespoły z Bośni i Hercegowiny, Białorusi, z Grodziska Wielkopolskiego , z Lubasza i oczywiście nasz Jubilat czyli Zespół „Szamotuły „ . Ogromny profesjonalizm, różnorodność tańców, kostiumów,  uroda  i wdzięk tancerzy tworzą niepowtarzalny spektakl. Na zakończenie  jeszcze jeden wspólny taniec, nasza polka, w której pary mieszają się ze sobą , nie ma żadnych granic , podziałów.  Taniec jest ponad  podziałami, łączy,  jest ponadczasowy. W Parku zamkowym do późnych godzin nocnych  rozbrzmiewa muzyka. Pojawiają się tłumy młodych ludzi by pobawić się wspólnie z przyjaciółmi z Bośni i Białorusi. Bośniacy  korzystają z uprzejmości organizatorów i w przerwach koncertują na scenie. Zabawa jest naprawdę pyszna , widać ogromną integrację  młodego pokolenia.

Uroczystości festiwalowe kończy niedzielna msza święta  w Kolegiacie w intencji ś.p. Janiny Foltyn . Po obiedzie żegnamy naszych przyjaciół  z nadzieją rychłego  zobaczenia się na kolejnych festiwalach.

Tekst i foto. A. Słomińska

Tagi:

Dodaj komentarz