Światowe odkrycie i światowe prawykonanie

 

     Dzięki współpracy Szamotulskiego Ośrodka Kultury z Krakowskim Biurem Festiwalowym w Szamotułach odbędzie się światowe prawykonanie odnalezionego i zrekonstruowanego fragmentu utworu Wacława z Szamotuł. To niezwykłe wydarzenie odbędzie się w Wielki Piątek 30 marca o godz. 19.30 w kościele Świętego Krzyża w Szamotułach w ramach krakowskiego festiwalu „Misteria Paschalia”.

     Światowe prawykonanie rekonstrukcji „Lamentationes” Wacława z Szamotuł dedykowane jest Festiwalowi Misteria Paschalia. Realizacja rekonstrukcji „Lamentationes” Wacława z Szamotuł powstała dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Equinum oraz Stowarzyszenia Ensemble Peregina. Praca obejmowała przeprowadzenie kwerendy, zestawienie, analizę z rekonstrukcją oraz redakcję i edycję kompozycji jako całości. Lamentationes zrekonstruowane zostały na podstawie odkrytych fragmentów zapisu nutowego – kart głosowych pochodzących ze znalezisk w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z roku 2016 oraz kart głosowych zachowanych w bibliotekach w Ratyzbonie i Monachium.
Autorem rekonstrukcji „Lamentationes” opartej na historycznych modelach jest profesor Marc Lewon (Schola Cantorum Basiliensis), zaś uzupełnienia zrekonstruowanych fragmentów 4-głosowej kompozycji „Lamentationes” o odpowiednie fragmenty chorałowe dokonała dr Agnieszka Budzińska-Bennett.
Cracow Singers posiada wyłączne prawo do światowego prawykonania „Lamentationes” –  podczas dwóch koncertów w ramach XV edycji Festiwalu Misteria Paschalia – w Krakowie 29 marca 2018 r. oraz w Szamotułach 30 marca 2018 r.
Prawykonanie światowe Lamentationes Wacława z Szamotuł objął Patronatem Honorowym prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     Wieczorem w Wielki Piątek z zapartym tchem oczekiwać będziemy światowego prawykonania dzieła „Lamentacje” Wacława z Szamotuł. Ta właśnie, niezwykle cenna dla polskiej kultury muzycznej kompozycja, stanowić będzie oś wielkopiątkowego koncertu, wokół której rozwijać się będą inne utwory Wacława z Szamotuł oraz współczesnych mu twórców europejskich. Wykonawcami będą występujący po raz pierwszy na Festiwalu Misteria Paschalia chór Cracow Singers oraz wybitny lutnista i badacz Marc Lewon, autor rekonstrukcji Lamentacji. Koncert poprowadzi Agnieszka Budzińska-Bennett, autorka wielu znakomitych interpretacji dzieł doby średniowiecza i renesansu, liderka zespołu Peregrina.

 

Festiwal „Misteria Paschalia”

Dzięki niemu muzyka dawna stała się wizytówką Krakowa. „Misteria Paschalia” to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Zasłużył na to miano konsekwentnie budowanym wizerunkiem, spójną ideą oraz wysmakowanym programem. Prezentowany jest tu niepowtarzalny repertuar, w tym przedsięwzięcia nowe lub przygotowane specjalnie na Misteria Paschalia. Formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i wybitnych interpretatorów muzyki dawnej. W ciągu piętnastu lat powstała marka, która przyciąga melomanów z całego kraju i jednocześnie promuje Kraków jako miasto, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie.
Pierwszy raz w historii festiwali odbędzie się koncert „on tour” poza Krakowem i Wieliczką (kopalnia soli), który zawita do Szamotuł.

 

Wykonawcy:

Cracow Singers
Liliana Pociecha (solo), Aleksandra Krzywdzińska – cantus
Katarzyna Freiwald, Katarzyna Kucia – altus
Karol Kusz (solo), Rafał Tomkiewicz – tenor
Marek Opaska, Łukasz Dziuba – bassus

Marc Lewon – lutnia renesansowa
Agnieszka Budzińska-Bennett – prowadzenie

Dodaj komentarz