Nauka gry na dudach, sierszeńkach i skrzypcach przewiązanych.

 

PROWADZĄCY: Romuald Jędraszak

WIEK: dudy od 11 lat, skrzypce od 9 lat, młodzież i dorośli

KOSZT: bezpłatnie

ZAJĘCIA: wtorek, godz. 18.00-20.00

Pierwsze zajęcia w sezonie 2021/2022 – 7 września

 

 

Kapela dudziarska na dudy wielkopolskie, sierszeńki (archaiczna forma dud jednogłosowych) i skrzypce przewiązane działa w strukturach Szamotulskiego Ośrodka Kultury od września 2012 r. Kapelę prowadzi mistrz dudziarski Romuald Jędraszak. Gra w kapeli nie wymaga znajomości nut. Wystarczy dobry słuch i miłość do folkloru.

Kapela bierze udział w przeglądach i festiwalach. To uczestnicy Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu, Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie, Czempiniu i Starym Gołębinie, Międzynarodowych Spotkań Dudziarskich w Połajewie, Konkursu im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu Górnym i Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Współpracują z wielkopolskimi kapelami dudziarskimi, koncertując na lokalnych, krajowych i zagranicznych scenach.

 

Skład kapeli:
mistrz Romuald Jędraszak (dudy wielkopolskie),
Joanna Waśko (skrzypce), Michał Waśko (dudy wielkopolskie), Bartosz Wilk (sierszeńki).

 

______________

Romuald Jędraszak – muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach ludowych, mistrz dudziarski kierujący kapelami przy Szamotulskim Ośrodku Kultury, w CK Zamek Poznań, DK Stęszew, GOK Połajewo i CK Czempiń – Stary Gołębin. Grę na dudach rozpoczął w wieku 10 lat. Odtąd muzyka dudziarska stała się jego pasją i życiowym powołaniem. Techniki gry i melodii uczył się ze słuchu od dudziarzy starszego pokolenia. Od wielu lat uczy gry na skrzypcach przewiązanych, mazankach, dudach i sierszeńkach. Jego podopieczni – a jest ich jak mówi około osiemdziesięciu – zdobywają laury na konkursach i festiwalach. W czerwcu 2018 r. został uhonorowany nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, najważniejszym z wyróżnień przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego twórcom, badaczom i popularyzatorom kultury ludowej . Wyróżnienia wręczane są wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. 

 

16 listopada 2018 r. miała swą premierę wydana przez Szamotulski Ośrodek Kultury płyta cd „Romuald Jędraszak, uczniowie i przyjaciele”.  Wydawnictwo zawiera nagrania studyjne melodii wielkopolskich, a w szczególności charakterystycznego stylu wykonawczego mistrza, jego uczniów i współpracowników, opis nagrań, biogramy muzyków oraz muzyczną biografię mistrza. Wydawnictwo sfinansowane zostało z programu dotacyjnego NCK „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Jeden komentarz on KAPELA DUDZIARSKA

Dodaj komentarz