Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” wziął udział w 7 Międzynarodowym Festiwalu Tańców Ludowych i Muzyki w Gefira, Thessaloniki w Grecji.

– Jaśniejsze niż kiedykolwiek święto zaświeciło nad Grecją – pisano w relacjach z trwającego w Gefira, Międzynarodowego Festiwalu Tańców Ludowych i Muzyki.

Grecy udowodnili, że kultura Grecji, jej tradycje i gościnność są najważniejszym i najcenniejszym dobrem trudnych ekonomicznie czasów.

Festiwal ten jest jednym z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w prefekturze Salonik. W festiwalu trwającym od 29 sierpnia do 1 września wzięło udział około 200 tancerzy i muzyków z zespołów folklorystycznych z Gruzji („Dapioni”), Włoch („MorescaNova”), Turcji („Yalova TUFAG”), Grecji („ Genitsari & Boules”, „Metsovo”, grupy Klubu Gefira „Chrisodaktili”) oraz z Polski.

Festiwal ukazał barwną mozaikę tańców, śpiewu, zwyczajów, tradycji, muzyki i strojów, ożywiając przez 4 dni gigantyczną scenę, na której i my, szamotulanie, mieliśmy szansę pokazać się z możliwie najlepszej strony. Zaprezentowaliśmy nasz rodzimy folklor – odrębność kulturową ziemi szamotulskiej oraz tańce, pieśni i przyśpiewki z regionu Kurpi i Rzeszowszczyzny. W naszym programie nie zabrakło również narodowych tańców Kujawiaka i Oberka. Cudownie zaśpiewana przez skrzypaczkę Madzię Janicką i kierownika wokalnego i muzycznego, Dariusza Stockiego, „Szła dzieweczka” wzbudziła zachwyt widowni. Przygotowana na okoliczność udziału w Festiwalu grecka piosenka pt. „Thessaloniki” wzruszyła do łez wszystkich i była najpiękniejszym, jedynym dotąd „przyjezdnym” prezentem ofiarowanym podczas organizowanych tam kiedykolwiek uroczystości. Mówiono, że stworzyliśmy jeden z najpiękniejszych i najbardziej dynamicznych występów festiwalowych.
Międzynarodowe spotkanie festiwalowe rozwinęło w nas wszystkich więzi kulturowe, pozwoliło nawiązać przyjaźnie, dało okazję do kosztowania tradycji i kultury między uczestnikami festiwalu jak i liczącą ponad tysiąc osób gromko reagującą cudowną, grecką publicznością. Satysfakcja na widok uśmiechniętych twarzy, niezwykle pochlebne opinie dały nam siłę i energię, i zapewne będą motywacją do dalszego rozwoju zespołu.

Gratulujemy i dziękujemy twórcom wydarzenia: członkom Klubu Kultury Gefira za doskonałą organizację i zaproszenie oraz możliwość uczestniczenia w święcie kultury i tradycji, prowadzącym i wolontariuszom za ciepłą opiekę i okazaną sympatię.

Dziękujemy pozostałym zespołom za piękne wspomnienia, doskonałą zabawę i niezapomniane sceniczne wrażenia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia umożliwiającego nam reprezentowanie regionu i kraju w tak pięknym międzynarodowym wydarzeniu.

Kierownictwo Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”

 

 

Dodaj komentarz