Zespół folklorystyczny gościem Dni Ziemi w Ostrowcu Świętokrzyskim

W dniach od 8 do 10 maja br. na zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” gościł na obchodach Dni Ziemi, które organizowane były już po raz szósty. To cykliczna impreza edukacyjna, poświęcona działalności na rzecz obszarów cennych zarówno przyrodniczo, jak i kulturowo. Tegoroczna edycja została poświęcona Parkom Narodowym: Wielkopolskiemu i Ujściu Warty. W piątek na Placu przed kinem Etiuda prezentowali się rękodzielnicy i twórcy ludowi z regionu Wielkopolski i Lubuskiego. Nasz region reprezentował Klub Twórców „Łyni” z panią prezes Katarzyną Szymanek. Natomiast o 18:00 Zespół „Szamotuły” miał okazję uczestniczyć w wernisażu wystaw Fotografii Artura Tabora „Królestwo Dzikich Gęsi” oraz kolekcji ikon i obrazów na desce współczesnego malarstwa polskiego ze zbiorów Muzeum – Zamku Górków w Szamotułach. Na wernisażu Zespół „Szamotuły” wraz z kapelą zaprezentował się w przyśpiewce: ”Przyjechali kupczykowie” .W Parku Miejskim natomiast na profesjonalnej scenie Zespół „Szamotuły” wystawił Wesele Szamotulskie. Przed obrzędem weselnym młodsza grupa zatańczyła tańce lubuskie. Oprócz szamotulskiego zespołu Wielkopolskę zaprezentowała kapela „Zza Winkla” z Nowego Tomyśla, Chór cerkiewny Sotiria, kapela dudziarzy a gwiazdą wieczoru była poznańska grupa rockowa Lombard z Martą Cugier.

W weselu szamotulskim wystawionym przez Zespół „Szamotuły” parę młodą stanowili nowożeńcy, którzy niespełna rok temu brali ślub według ludowego obrzędu, Państwo Agnieszka i Maciej Golonowie. W rolę matki weselnej wcieliła się Irena Kolanowska, a  rolę ojca odegrał Krzysztof Jedynak. Pozostałe role odegrali: Mariusz Barwin (drużba), Kasia Antkowiak (drużbina), Włodek Kuczyński (faktor) i Basia Grzesiak (gospodyni). Wszystkie główne role to pełen profesjonalizm! I jak to na prawdziwym weselu bywa, goście i widzowie mogli posmakować weselnego jadła.
Dodatkową atrakcję podczas sobotniego popołudnia stanowiła przejażdżka bryczkami, z której chętnie skorzystali młodzi szamotulanie. Niedzielny poranek to kolejne atrakcje. Wyjeżdżamy na wycieczkę do Bałtowa do JuraParku, położonego w rozwidleniu rzeki Kamiennej. Zwiedzanie parku stanowiło niezwykłą przygodę i podróż w czasie przez okresy geologiczne naszej Ziemi. Największą atrakcją tego kilkuhektarowego parku jest oglądanie rekonstrukcji dinozaurów wykonanych w ich naturalnych rozmiarach, szczególne zainteresowanie wzbudził model największego drapieżnika tyranozaura oraz sejsmozaura mierzącego blisko 50 metrów. Wszystkie modele w Parku wykonywane są pod okiem naukowców paleontologów, zgodnie z ich stanem wiedzy. Weszliśmy również do Muzeum Jurajskiego, które prezentuje głównie skamieniałości. Poruszyły one nas swoim kształtem i barwą. Największą jednak atrakcją Parku było ZOO Safari „Zwierzyniec bałtowski” rozłożony na 40-tu hektarach naturalnego zbocza wyżyn, gdzie mogliśmy zobaczyć ostoję dzikiej zwierzyny, w której mieszka ponad 30 gatunków zwierząt z różnych kontynentów. Po drodze, jadąc amerykańskim busem, spotkaliśmy między innymi majestatyczne jelenie, pełne wdzięku i gracji daniele, energiczne muflony, dostojne stado bydła szkockiego, kozice, alpaki i lamy. Byliśmy też świadkami niesamowitego zdarzenia. Na naszych oczach przyszły na świat małe wielbłądzik i lama. Mieliśmy wyjątkowe szczęście uczestnicząc w takich narodzinach! A niesforny, dumny paw jakby chciał nam przeszkodzić, tarasował drogę.
Wyjazd należy zaliczyć do udanych, nad prawidłowym ich przebiegiem czuwała z ramienia Ośrodka Kultury Ola Słomińska, artystycznie do występu zespół przygotował Jerzy Foltyn, a kapela przygrywała w składzie: pani Jadzia Markiewicz, Jurek Roj i Jarek Szymański. Opiekę nad młodszą grupą taneczną sprawowali: Grażyna Klaba i Michał Gromadziński.
Oprac. A. Słomińska

Tagi:

Dodaj komentarz