EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY
INTEGRACJA TY I JA
 
 
Kino Halszka | 8 września | godz. 17.00
Wstęp wolny!
 
 
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja od szesnastu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą nas tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji. Jesteśmy festiwalem otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii.
 
W latach 2003-2019 pokazaliśmy niemal 700 filmów – ważnych, mądrych, odważnych – zabierając widzów w podróż dookoła świata. Statuetki Motyla w konkursie filmowym otrzymały takie obrazy jak „W stronę morza” (reż. Alejandro Amenábar), „Motyl i skafander” (reż. Julian Schnabel), „Nietykalni” (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), „Dziewczyna z szafy” (reż. Bodo Kox), „Chce się żyć” (reż. Maciej Pieprzyca) czy „Nasza klątwa” (reż. Tomasz Śliwiński). Co roku gościmy w Koszalinie aktorów, reżyserów, scenarzystów, krytyków filmowych, wykładowców, ludzi kultury i mediów.
 
Współpracujemy z instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami i osobami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach Polski organizują lokalni animatorzy kultury, a festiwalowe filmy wyświetlają kina studyjne w kilkunastu największych miastach. Sześciokrotnie gościliśmy w Parlamencie Europejskim, a także z wizytami studyjnymi w Londynie, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, Litwie. W 2019 roku dołączyliśmy do europejskiej sieci festiwali filmowych o niepełnosprawności Klappe Auf Short Film Festival.
W 2016 roku EFF Integracja Ty i Ja otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”.
 
 
Repertuar filmowy:

1. Moje piękne miasto (My Beautiful City),
reż. Elham Aghlari, Iran 2019, 29 min. (D)
Hamed Paak to upośledzony w stopniu lekkim trzydziestosiedmioletni ojciec i mąż. Potrzebuje pracy, by utrzymać rodzinę, ale w związku ze swoim stanem zdrowia nie jest odpowiednio wynagradzany. Z drugiej strony organizacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością nie kwalifikuje go do pomocy z powodu lekkiej formy upośledzenia.

2. Na Górze Tyrryry (On the Top Tyrryry),
reż Renata Kijowska, Polska 2019, 60 min. (D)
Bez litości! – chłopaki jej nie cierpią. Na Górze, jak sami mówią, to „półnormalny” zespół, bo połowę składu społeczeństwo uważa za niepełnosprawną. Adam, Robert i Kris mają gdzieś swoje dolegliwości, bardziej zajmują ich zwykłe problemy: alkoholizm, kłopoty rodzinne czy bezrobocie. To żadne przeszkody, by zagrać na największym festiwalu rockowym w tej części Europy. Czy im się uda? Czy występ coś w ich życiu zmieni?

3. Uścisków twoich mi potrzeba
(I Need the Handshakes),
reż. Andrej Kuciła, Polska 2020, 18 min. (D)
Gdzieś w dalekiej białoruskiej wsi, w niewielkim domu, 92-letnia Walentyna u kresu życia wertuje stare zeszyty córki. Wraz z nią wyruszamy w podróż przez nieznany świat człowieka, o którym „wszyscy zapomnieli”.

4. Niewinność (Innocence),
reż. Ben Reid, Wielka Brytania 2019, 19 min. (F)
Pracownik domu opieki ginie, spadając z wysokości. Wydaje się, że to okropny wypadek. Kiedy detektyw przesłuchuje młodego mężczyznę z zespołem Downa, który jest świadkiem wydarzenia, odkrywa, że zbrodnia jest bardziej szokująca, niż ktokolwiek sobie wyobraża.

 

5. Zobaczyć niepodległość (To See Independence),
reż. Piotr Jasiński, Polska 2020, 10 min. (D)
Niewidomy chłopak Wojtek maszeruje w narodowo-patriotycznym pochodzie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po drodze spotyka różnych uczestników marszu. Bohater chce na własnej skórze poczuć, czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm? Czym dla Polaków jest niepodległość? Wojtek dochodzi do wniosków, których wielu z nas – choć widzi – często nie dostrzega.

6. Żyłam z tobą (I lived a Life with You),
reż. Elena Martinez Santos, Hiszpania 2019, 15 min. (F)
Chloe zaczyna pracę jako pielęgniarka na oddziale hematologii onkologicznej. Jest przytłoczona nową sytuacją aż do momentu, gdy poznaje Laurę. Tę pacjentkę zapamięta na długo.

7. Co zdarzy się jutro (What Happens Tomorrow),
reż. Anastasia Shtandke, Rosja 2020, 13 min. (D)
Leisan przygotowuje się do Mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Miłość rodziny i wsparcie bliskich przyjaciół pomagają jej opierać się stereotypom i odrzuceniu społeczeństwa. Matka Leisan chce za wszelką cenę pomóc córce w rozwijaniu talentu. Czy Leisan zdobędzie złoto w Mistrzostwach Europy w Finlandii?

(F) – fabularny, (D) – dokumentalny

Dodaj komentarz