Zapraszamy 17 października na koncert dwóch wirtuozów w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę” Polskiego Impresariatu Muzycznego działającego przy Instytucie Muzyki i Tańca. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzyka takich kompozytorów jak H. Villa-Lobos, B. Bartok, M. de Falla i innych zabrzmi w interpretacjach znakomitych artystów: skrzypka Bartłomieja Nizioła i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego.
Bartłomiej Nizioł na skrzypcach gra od 5 r. ż. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu i trzykrotnym laureatem Fryderyka. Naukę kontynuował pod kierunkiem wybitnych profesorów m. in. Pierre Amoyal`a. To zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, czy Paryżu. Występował z orkiestrami na salach Paryża, Londynu, Berlina, Tokio, Wiednia i Moskwy. Jako kameralista z wybitnymi artystami: Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann, czy Sol Gabetta. W 2011 z wielkim powodzeniem zadebiutował z Marthą Argerich na Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie. Artysta regularnie współpracuje ze znanym kompozytorem muzyki filmowej Vladimirem Cosmą, czego owocem jest płyta „Concerto de Berlin”. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od 2003 koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery. Jest primariuszem Valentin Berlinsky Quartet.
Łukasz Kuropaczewski rozpoczął naukę gry na gitarze jako dziesięciolatek. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu i stypendystą Manuela Barrueco w Stanach Zjednoczonych. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata od Londynu, Amsterdamu, przez Moskwę po Nowy Jork. Nagrał pięć nominowanych do Fryderyka płyt kompaktowych. Dokonał wiele prawykonań polskich i światowych kompozytorów, m. in. A. Tansmana, K. Meyera, A. Gilardino, M. Neikruga, czy M. Góreckiego.
W programie:
Niccolò Paganini (1782–1840)
Centone di Sonate
Introduzione – Allegro maestoso – Rondoncino
Manuel de Falla (1876–1946)
Siete Canciones Populares españolas
El paño moruno – Seguidilla murciana – Asturiana – Jota – Nana – Canción – Polo
Heitor Villa-Lobos (1887–1959)
Bachianas Brasileiras nr 5
Ária (Cantilena) – Dança (Martelo)
Mark Neikrug (ur. 1946)
Trzy utwory na gitarę solo
Quasi una Cadenza – Romanza – Toccata
Eugene Ysaÿe (1858–1931)
II Sonata a-moll na skrzypce solo op. 27 nr 2 Obsession
Prelude – Malinconia – Danse des ombres. Sarabande – Les furies
Béla Bartók (1881–1945)
Tańce rumuńskie
Allegro moderato – Allegro – Andante – Molto moderato – Allegro – Allegro
Bilety w przedsprzedaży 25 zł, w dniu koncertu 35 zł dostępne są on-line oraz w kasie kina i ośrodka. Liczba miejsc ograniczona została do ¼ sali.
Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, dezynfekcji dłoni przy wejściu oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu 2 m podczas przemieszczania się oraz o oświadczeniach o stanie zdrowia (do pobrania TUTAJ lub do wypełnienia przy wejściu na koncert). Zgodnie z wytycznymi, liczba uczestników koncertu została ograniczona do 25% sali.
Szatnia kina jest nieczynna.
Przed koncertem sala zostanie zdezynfekowana skuteczną i bezpieczną metodą zamgławiania kwasem podchlorawym.