Nagroda dla „Szamotuł” za „Wesele szamotulskie” podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

 

Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” wziął udział w 54. Tygodniu Kultury Beskidzkiej od 2 do 6 sierpnia 2017 występując na głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu i Oświęcimiu. „Szamotuły” to także jeden z zaledwie czterech polskich zespołów zakwalifikowanych do konkursowych zmagań w ramach prestiżowych 28. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle. Podstawowym założeniem Spotkań jest prezentacja kulturowego dziedzictwa narodów. Szczególny nacisk podczas oceny prezentacji konkursowych położony jest na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów. W konkursie na deskach wiślańskiego amfiteatru uczestniczyło 17 zespołów z 14 krajów. Międzynarodowa 10-osobowa Rada Artystyczna Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów po dogłębnej analizie programów zespołów oraz po sprawdzeniu ich zgodności z zasadami i wymogami regulaminowymi, przyznała sześć nagród. Jedną z nich, za wierną prezentację fragmentu obrzędu weselnego swojego regionu, jury przyznało „Szamotułom” – jedynemu z reprezentantów Polski. Do konkursu przystąpili także: Szczecinianie ze Szczecina, Wilamowice z Wilamowic koło Bielska-Białej i Zamojszczyzna z Zamościa a także zespoły z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Majorki, Portoryko, Rumuni, Serbii, Słowacji, Turcji i Węgier. Szamotulanie w konkursie zaprezentowali program „Wesele szamotulskie”. Fragment obrzędu obejmował scenę przyjazdu z kościoła do domu weselnego młodych – Janka i Kasi od Maciejów, powitanie ich chlebem i solą, błogosławieństwo, oracje faktora, śpiewy i tańce drużby, ucztę okraszoną regionalnym szamotulskim jadłem, oczepiny, obtańcowanie młodych przez drużbów i zabawę do białego rana. Grand Prix konkursu przyznany został mającemu 155-letnią historię, chorwackiemu zespołowi Osijek.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to święto folkloru i sztuki ludowej – tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem CIOFF. Udział w święcie to zaszczyt i honor. W tegorocznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej wzięło udział ponad 80 zespołów. W około stu koncertach wystąpiło około 4 tysięcy wykonawców. Stałym, przyciągającym tłumy mieszkańców i turystów elementem festiwalu są barwne korowody ulicami miasta.

„Szamotuły” zaprezentowały na festiwalowych scenach kujawiaka z oberkiem oraz – przede wszystkim – tańce i przyśpiewki z Szamotuł a także z Kurpi i Rzeszowszczyzny. Żywiec i Wisła to miejsca gdzie dodatkowo koncertowała tradycyjna kapela szamotulska. 

Zespół wystąpił także w Jabłonkowie na Zaolziu, gdzie jubileusz 70-lecia świętowali nasi rodacy. „Gorolski Święto” to najważniejsze w roku wydarzenie organizowane przez polską mniejszość narodową.

Przy okazji pobytu w Oświęcimiu, w ciszy i zadumie „Szamotuły” oddały hołd ofiarom obozu śmierci i zagłady Auschwitz-Birkenau. 

 

Dziękujemy kierownikowi zespołu Maciejowi Sierpińskiemu za przygotowanie zespołu do udziału w tak prestiżowych wydarzeniach. Za naukę krok po kroku, pasję tworzenia, piękne choreografie, organizację i opiekę artystyczną oraz zaangażowanie i umiłowanie do folkloru. Tomaszowi Kuźniakowi dziękujemy za profesjonalne przygotowanie muzyczne. Dariuszowi Stockiemu za przygotowanie wokalne. Wielopokoleniowemu zespołowi za pasję i krzewienie regionalnej kultury na polskich i zagranicznych scenach. Wszystkim razem i z osobna – tancerzom, muzykom, śpiewakom – za piękne i wzruszające doznania budzące aplauz licznie zgromadzonej publiczności na trybunach i przed telewizorami. Najstarszym członkom zespołu Ani Czerniak, Iwonie Majewskiej i Pawłowi Barwinowi dziękujemy za pomoc w odtworzeniu tradycyjnych elementów obrzędowości weselnej Ziemi Szamotulskiej – strojów, pieśni, tańców, obrzędów i zwyczajów oraz za to, że wciąż są z nami na scenie.

Dodaj komentarz