12 kwietnia, godz. 17.00 – Elżbieta Dzikowska
19 kwietnia, godz. 17.00 – Aleksander Doba
26 kwietnia, godz. 17.00 – Tomek Michniewicz
16 kwietnia, godz. 19.00 – Spotkanie z Robertem Barthe z Francji
(Impreza towarzysząca).
12 kwietnia, godz. 17.00
Elżbieta Dzikowska – to człowiek legenda wśród podróżników. Poza tym historyk sztuki, sinolog, dziennikarz, reżyser i operator filmów dokumentalnych. Jest autorką wielu książek, programów telewizyjnych i audycji radiowych. Jako studentka sinologii odbyła swoją pierwszą wyprawę do Chin. Później podróże po Meksyku, Wenezueli, Kolumbii, Chile, czy Argentyny pomogły jej stać się specjalistką od Ameryki Łacińskiej, a także członkiem Światowego Stowarzyszenia Latynoamerykanów. Kiedy w latach ‘70. poznała swojego przyszłego męża Tonego Halika, na dobre zaczęła się jej przygoda z podróżowaniem. W 1976 Elżbieta Dzikowska i Tony Halik byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Wspólnie odbyli oni wiele wspaniałych podróży odwiedzając prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, a także między innymi Chiny, Australię, Nową Zelandię, Indie, Rosję, Hawaje, Galapagos, Kenię czy Egipt. Razem stworzyli około trzysta filmów i programów z cyklu „Pieprz i Wanilia”. Po śmierci Halika, Elżbieta Dzikowska skoncentrowała się na popularyzowaniu ciekawych miejsc w Polsce tworząc cykl programów telewizyjnych i książek „Groch i kapusta”.
19 kwietnia, godz. 17.00
Aleksander Doba – 68-letni podróżnik, niedawno zdobył tytuł „Podróżnika Roku” w plebiscycie National Geographic. Odkrywca, mistrz wypraw kajakowych. Latał też na szybowcach, skakał ze spadochronem, uprawiał kolarstwo, posiada patent sternika.
Jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał oraz całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga. Dwukrotny Akademicki Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim.
Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Podczas drugiej wyprawy przez ocean przepłynął z Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Cel, po wielu perypetiach, osiągnął 19 kwietnia ubiegłego roku, kończąc tym samym największy samotny rejs kajakowy w historii.
11 lutego został Podróżnikiem Roku, pierwszym nominowanym do tytułu Polakiem w plebiscycie National Geographic. Na liczniku kajakowym ma obecnie ponad 80 000 km.
26 kwietnia, godz. 17.00
Tomek Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, podróżnik oraz organizator wypraw i ekspedycji. Jest autorem bestsellerowych reportaży książkowych, programu telewizyjnego, jak również audycji radiowych. Jako redaktor naczelny serwisu podróżniczego www.koniecswiata.net podpowiada internautom dokąd warto pojechać i jak to zrobić najtaniej. Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Mieszkał z Pigmejami Baka w środku lasu deszczowego, w Kambodży tropił przemytników sztuki i jako jedyny polski dziennikarz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów. Z plecakiem zwiedził 52 kraje. W Szamotułach opowie o swoim projekcie „Poszukiwacze skarbów”. Jako jedyny Polak został dopuszczony do tajemnic najważniejszych łowców skarbów na świecie. Brał udział w ekspedycjach na pustyniach Nowego Meksyku w poszukiwaniu starohiszpańskiego złota, które było ukryte przez konkwistadorów, a także pracował z załogą Mel Fisher’s Treasures na Florydzie, gdzie szukali skarbów z zatopionych galeonów. Michniewiczowi udało się poznać różne metody pracy poszukiwaczy skarbów, również te nielegalne, w RPA, czy w Indonezji i na Morzu Karaibskim.
Miejsce: kino Halszka w Szamotułach.
Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Impreza towarzysząca
Spotkanie z Robertem Barthe z Francji. To podróżnik przemierzający świat pieszo lub rowerem. Na pokonanie trasy z Paryża do Londynu (pieszo i wpław przez kanał La Manche) potrzebował tygodnia. Szwajcarskie góry zdobywał na jednokołowym rowerze (z pełnym obciążeniem). Przez Kanadę przejechał rowerem 9000 km. W Cafe Marzenie opowie o swojej ostatniej wyprawie od delty Mississipi do Zatoki Świętego Wawrzyńca (9300 km.).
Miejsce: Cafe Marzenie, ul. Wroniecka 35
Partnerzy: Cafe Marzenie, Gościniec „Sanguszko”
Spotkanie 19 kwietnia gdzie się odbędzie?:)
nie jest napisanie czy to będą spotkania z tymi ludźmi, czy jakiś wykłąd \ odczyt o nich? pozdrawiam
nikt nie odpowiada, szkoda…
Wszystkie spotkania – poza spotkaniem z Robertem Barthe – odbędą się w kinie Halszka w Szamotułach. Oczywiście będą to spotkania z tymi osobami. Zapraszamy.