Organizatorem VIII Powiatowego Konkursu Gwarowego „Godejma po naszymu”, który odbył się 15 października br. był Szamotulski Ośrodek Kultury. Partnerem finansowym zaś Starostwo Powiatowe. W turniejowe szranki z gwarą stanęło 37 uczniów ze szkól powiatu szamotulskiego. Najmłodsza uczestniczka to uczennica I klasy, natomiast najstarszym uczestnikiem okazał się student I roku. Dopołudniowe zmagania z gwarą poprowadziła Aleksandra Słomińska, która mówiąc o gwarze przywołała postać wielkiego miłośnika gwary, propagatora Stanisława Strugarka. Postać ta szamotulanom jest bliska, ponieważ pan Strugarek nagrywał szamotulską muzykę ludową. W 1960 r. nadano mu Odznakę Honorową miasta Szamotuł za popularyzację kultury ludowej. Wspomniała także postać Mariana Pogasza, aktora wcielającego się w rolę „Starygo Marycha”, którego twórcą jest Juliusz Kubel. Szamotulski Ośrodek Kultury do prac w jury zaprosił dwa największe autorytety gwary wielkopolskiej, wspomnianego wcześniej Juliusza Kubla i miłośnika, propagatora gwary poznańskiej Jacka Hałasika.

 

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii szkół podstawowych:

I nagrodę Aleksandrze KOPUT i Aleksandrze ZIEMNIEWSKIEJ z Kaźmierza

dwie równorzędne II nagrody Annie NOWAK z Nojewa i Franciszkowi BĄCZKIEWICZOWI z Kaźmierza

III nagrodę Klaudii ERENS z Kaźmierza

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I nagrodę otrzymała Marta MATUSZAK z Otorowa

II nagrodę Anna BIEDZIAK z Biezdrowa

III nagrodę Julia CIGLER z Grzebieniska

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I nagrodę otrzymała Izabela NAPIERAŁA z ZS nr 1 w Szamotułach

dwie równorzędne II nagrody: Mateusz LOBA z ZS w Pniewach i Jan WACHOWIAK student z Szamotuł.

 

Wieczorna galę otworzył dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak. Najlepszym wykonawcom, nagrodzonym laureatom dyrektor ośrodka, wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy laureaci wzięli udział w wieczornej gali, którą poprowadził Andrzej Bobkiewicz z Kapeli „ Zza winkla”. Kapela z Nowego Tomyśla 35 lat temu podjęła się zadania kultywowania tradycji popularyzowania języka – gwary wielkopolskiej i robi to jak dotąd śpiewająco, bo jak sami mówią pół żartem, pół serio „Chcemy na swojską nutę cały czas grać – póki wena, siła, moc tkwi w nas”. Prowadzący mówił, że Kapela „Zza winkla” od kilku lat współpracuje z Honorowym Ambasadorem Polszczyzny w kategorii język regionalny – Juliuszem Kublem, który jest twórcą literackiej postaci „Starego Marycha” Muzycy zaśpiewali utwory m. in. J. Kubla oraz satyryka Lecha Konopińskiego a także własnego autorstwa. Publiczność była zachwycona, entuzjastycznie reagowała na popisy młodych talentów oraz muzyków. Język gwarowy prezentowany podczas koncertu nie tylko wszystkich zintegrował, ale wyzwolił pośród publiczności poczucie dumy z przynależności do naszej Małej Ojczyzny.

Jeden komentarz on VIII POWIATOWY KONKURS GWAROWY „GODEJMA PO NASZYMU” Gwara to tradycja którą chronimy

  1. Danuta Matuszak pisze:

    Piękna impreza promująca gwarę poznańską i chroniąca ją przed zapomnieniem.Co roku wyższy poziom,cieszy udział dzieci i młodieży,która zaczyna sama pisać monologi.Kapitalnie dobrana oprawa muzyczna – Kapela zza winkla.Rozbawiona publiczność na widowni,prowadząca Ola Słamińska przeszła samą siebie.Wielkie brawa dla organizatorów – Szok na czele z Dyrektorem Piotrem Michalakiem.Szacunek za wykonanie naprawdę dobrej roboty dla dobra szamotulskiej społeczności.Polecamy sie na przyszły rok i dalej.
    „Leć na szage bez miasto,siednij se wef kintopie tam godają po naszymu” co roku lepiej

Dodaj komentarz