Piękne hafty i koronki

 

Rozstrzygnęliśmy ósmą edycję konkursu na Haft i Koronkę. Z powodu pandemii konkurs odbył się, nie jak do tej pory w sierpniu, lecz w grudniu, w bardziej otwartej formule, z możliwością zgłaszania wszystkich prac bez względu na technikę czy temat. Dzięki temu w konkursie wzięły udział 33 osoby, które łącznie zgłosiły do konkursu aż 246 prac, co zaowocowało różnorodnością form i technik. Na wystawie, jaką Szamotulski Ośrodek Kultury przygotował tym razem w wersji filmowej oraz fotograficznej, podziwiać można zarówno tradycyjne serwety, obrusy, fartuszki, nawiązania do lokalnego folkloru, czy motywów z innych regionów, ale także niebanalne formy użytkowe. Dominowały prace wykonane w technice haftu płaskiego, richelieu, czy krzyżykowego. W dziedzinie koronki różnorodność była spora. Pojawiło się dużo prac szydełkowych, jednak z zastosowaniem różnego rodzaju technik. Do tego serwety na drutach, frywolitka, koronka klockowa, czy bardzo oryginalna koronka irlandzka i rumuńska.
Te wspaniałe prace 14 grudnia br. oceniało jury w składzie: Małgorzata Grzelak z Cechu Rzemiosł Włókienniczych w Poznaniu, odznaczona honorowym tytułem Mistrza Rzemiosł Artystycznych, Maria Voelke-Brukwicka specjalizująca się w koronkarstwie absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; Monika Romanowska-Pietrzak – kustosz z Muzeum Zamek Górków, współpracująca z portalem Kultura u Podstaw, Milena Kolat-Rzepecka – instruktorka Szamotulskiego Ośrodka Kultury, opiekunka ekspozycji.

 

Jury postanowioło przyznać 7 wyróżnień dla:
Aliny Kruk za niezwykle efektowną serwetę wykonaną na drutach,
Haliny Prokopczyk za precyzję, delikatność i zwiewność formy we frywolitce
Emilii Przybylskiej za niezwykle precyzyjne szydełkowe kołnierzyki
Marii Sikorskiej za pomysłowe wykorzystanie logotypu wystawy w koronce klockowej
Grażyny Abram za efektowny wzór i precyzyjnie wykonaną serwetę szydełkową
Henryki Klapczyńskiej za bogaty wzór i perfekcyjne wykonanie haftu richelieu
Julii Skrzypczyńskiej za pomysłowe motywy haftu na tamborkach

Wyróżnione Panie otrzymują wydaną niedawno monografię „Szamotuły – dzieje miasta”.

W kategorii haft przyznano trzy kolejne miejsca:
I nagroda w wysokości 500 zł: Elżbieta Płócienniczak za wyjątkowo misternie wykonany haft krzyżykowy w nadesłanych pracach i piękne efekty,
II nagroda w wysokości 300 zł: Krystyna Bylicka za połączenie wielu elementów haftu w małej formie – lalka w stroju pałuckim
III nagroda w wysokości 200 zł: Violetta Łochowicz za bandki z haftem szamotulskim – haft na tiulu.

W kategorii koronka, z powodu dużej różnorodności technik i form a jednocześnie wyrównanym poziomie, przyznano trzy równorzędne miejsca pierwsze z nagrodami w wysokości 500 zł każda:
I nagroda: Marzena Chalak – koronki na kole (precyzja wykonania, ciekawe połączenia technik),
I nagroda: Zofia Tecław – serwety szydełkowe (pięknie wykonane oryginalne wzory),
I nagroda: Barbara Gronek – formy użytkowe z wykorzystaniem różnych technik (kreatywne łączenie i bardzo ciekawe efekty).

W konkursie wzięły udział: Grażyna Abram z Wągrowca, Krystyna Bylicka z Wągrowca, Barbara Bździel z Pniew, Marzena Chalak z Szamotuł, Małgorzata Chraplak z Pniew, Teresa Ciesielska z Pniew, Barbara Gronek z Gałowa, Maria Gruchała z Siedleczka, Danuta Henczke z Podrzewia, Olha Janas z Dusznik, Anna Janke z Wągrowca, Barbara Kalka z Łekna, Henryka Klapczyńska z Pniew, Anna Konieczna z Pniew, Alicja Koźlak z Pamiątkowa, Alina Kruk z Pniew, Karolina Kucza z Szamotuł, Violetta Łochowicz z Rąbczyna, Krystyna Ługiewicz z Bożejewiczek, Janina Madej z Szamotuł, Paulina Młynarczyk z Poznania, Teresa Napierała z Wronek, Helena Perkowska z Knurowa, Elżbieta Płócienniczak z Pniew, Helena Prokopczyk z Żar, Emilia Przybylska z Wągrowca, Krystyna Różańska z Rgielska, Maria Sikorska z Bobowej, Julia Skrzypczyńska z Poznania, Renata Szajstek ze Szczuczyna, Wanda Szewczyk w Wągrowca, Zofia Tecław z Szamotuł i Maria Tomczak z Rudnicze.
Wszystkim gratulujemy talentu, dziękujemy za nadesłanie prac i już dziś zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.
Organizatorem konkursu był Szamotulski Ośrodek Kultury. Partnerami: Starostwo Powiatowe w Szamotułach oraz Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

 

fot. Tomasz Koryl

Dodaj komentarz