Bajka Robotów
– warsztaty o przyszłości dla dzieci 7-9 lat

 

Szamotulski Ośrodek Kultury
9-11 września 2021 | godz. 17.00-19.00

Zapraszamy młodych odkrywców na warsztaty słowa i obrazu, podczas których zbudujemy wynalazki przyszłości i stworzymy film animowany – tytułową Bajkę Robotów!

Podczas zajęć:
– dowiemy się czym jest design thinking i dlaczego w projektowaniu przedmiotów tak ważna jest empatia,
– zbudujemy własne prototypy wynalazków oraz poddamy je testom,
– wykonamy ilustracje, które posłużą do stworzenia animacji poklatkowej,
– nagramy video-wiadomość do ludzi z odległej przyszłości, która zostanie umieszczona w cyfrowej kapsule czasu!

Bajka robotów to próba przewidzenia nadchodzącej przyszłości. Efekt wspólnej pracy dzieci z Poznania, Szamotuł i Pobiedzisk zostanie zaprezentowany 4 października o godzinie 17.00 w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu podczas finałowego wydarzenia projektu OFF Opera.

 

 

Zapisy na warsztaty: sylwia.firlet@szok.info.pl

Liczba miejsc ograniczona

 

PROWADZĄCY:
Zuzanna Głowacka – reżyserka, kuratorka, producentka, menadżerka, animatorka kultury. Pracuje w Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury (SMAK), z którym prowadzi przestrzeń kulturalną Fyrtel Główna, a także programuje kolejne edycje projektu OFF Opera. Spełnia się realizując społeczno-artystyczne działania. Kiedy myśli o przyszłości, najczęściej otwiera zeszyt i planuje. Ma całe strony zapisane zadaniami do wykonania, niekończące się To do list przepisuje później z tygodnia na tydzień. Kiedyś napisała do siebie list. Ma zamiar go przeczytać dopiero za dziesięć lat. Stąd wziął się pomysł na OFF Operę pod hasłem List do przyszłości.

Grzegorz Myćka – grafik, ilustrator, autor krótkich form animowanych, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego i Collegium da Vinci w Poznaniu, członek kolektyw ilustratorów ILU NAS JEST. Prowadzi Pracownię Grafiki w CK ZAMEK w Poznaniu. Obecnie pracuje
nad identyfikacją wizualną do Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, a także zajmuje się cyklem ilustracji dotyczących problemów życia młodych dorosłych we współczesnej Polsce. W międzyczasie kończy swoją pracę doktorską.
W przyszłości widzi coś, co jest niezwykle trudne do zdefiniowania. Jeżeli już miałby starać się opisać to, czym ona jest, to przede wszystkim niewiadomą, tajemniczą i nieznaną nikomu rzeczywistością, pozwalającą odkrywać się stopniowo i powoli. Najważniejsze
jednak w przyszłości jest fakt, że nie jest ona z góry określona.

Szymon Kubka – operator filmowy i montażysta. Obecnie prowadzi Moonphase Studio, które produkuje materiały filmowe dla znanych polskich marek oraz firm. Przyszłość postrzega jako swobodny i niezobowiązujący termin. Uważa, że lepiej zwracać uwagę na to co jest „tu i teraz”, czerpać z tego doświadczenie, niż planować pustą przestrzeń, która czasem może nas bardzo zaskoczyć.

 

Projekt OFF Opera znany jest mieszkańcom Wielkopolski przede wszystkim z oryginalnych warsztatów oraz wydarzeń muzycznych odbywających się w nietypowych miejscach, jak: fontanna, podwórko kamienicy, centrum handlowe czy podziemny parking. Opera jest dla kuratorów projektu nie tyle miejscem czy gatunkiem muzycznym, ile sposobem postrzegania rzeczywistości i opowiadania o niej. Co roku twórcy i twórczynie zaproszeni do współpracy realizują hybrydowe projekty, będące współczesnymi odpowiednikami syntezy sztuk.
Wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów tworzą muzyczne narracje zakorzenione w rzeczywistości, czerpiące pełnymi garściami z kultury popularnej i alternatywnej.
Tematem tegorocznej OFF Opery jest List do przyszłości. W ramach projektu powstanie sześć scenariuszy przyszłości. Każdy z nich dotknie innych aspektów myślenia futurologicznego, wykorzystując różne dziedziny sztuki – muzykę, literaturę, teatr, film, nowe media, grafikę, sound art.

 

* * *
Projekt OFF Opera 2021 – program edukacyjny został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust 1. ustawy dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz budżetu Miasta Poznania, środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego.

Dodaj komentarz