UFO 2014  Na szamotulskim Rynku pojawił się…Diabeł. Był to słynny Diabeł z Krakowa, czyli wcielający się w tę postać artysta Rafał Śpiewak. Co robił w Szamotułach? Brał udział w nagrywaniu spotu zapraszającego na UFO Uliczny Festiwal Osobliwości.
O Rafale Śpiewaku zrobiło się głośnio w całym kraju, kiedy media nagłośniły jego konflikt jako aktora występującego przed kościołem Mariackim w stroju Diabła, z krakowskimi urzędnikami. Zakazali mu – tłumacząc się skargami i parkiem kulturowym – występów przy bazylice Mariackiej. Zasugerowano, żeby przeniósł się w inne miejsce, jednak aktor się na to nie zgodził. Wtedy urzędnicy całkowicie zakazali mu występów, co aktor zignorował i zaczął urządzać happeningi na placu Mariackim. Za złamanie przepisów o parku kulturowym dostał mandat, którego nie przyjął. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu. Pod koniec tego roku Śpiewak wygrał sprawę i powrócił w dawne miejsce.
Diabeł będzie jedną z kilkunastu żywych rzeźb występujących 8 czerwca podczas drugiego międzynarodowego Ulicznego Festiwalu Osobliwości w Szamotułach. W środę 10 kwietnia Rafał Śpiewak pojawił na Rynku – gdzie odbędzie się festiwal – podczas nagrywania spotów reklamujących festiwal.


– Diabła na UFO zaprosili tak naprawdę nie organizatorzy, lecz publiczność ubiegłorocznej edycji festiwalu. Bowiem w plebiscycie na najciekawszą żywą rzeźbę wybrali kapelusznika, który był odgrywany przez Rafała Śpiewaka. Poza statuetką i gromkimi brawami dla zwycięzcy, nagrodą było również zaproszenie na kolejną odsłonę UFO – tłumaczy organizator Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Tagi:

Dodaj komentarz