W ramach cyklu: DKF HALSZKA zapraszamy na: NIEMIŁOŚĆ
Kino Halszka | 18.04.2018 | godz. 19.00 |
BILETY: 8 ZŁ
 
 
„Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa („Lewiatan”, „Elena”, „Powrót”), nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, to obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości.
 
Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spivak), typowi przedstawiciele klasy średniej mieszkający na przedmieściach Moskwy, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza. Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.
„Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa była pokazywana w Konkursie Głównym w Cannes – otrzymała Nagrodę Jury. Europejska Akademia Filmowa przyznała filmowi nagrody w kategorii Najlepsze Europejskie Zdjęcia 2017 i w kategorii Najlepsza Europejska Muzyka 2017.
 
„Niemiłość” to chłodna medytacja nad tym, że wbrew temu, co wbijają do głowy kolorowe okładki gazet i poradników, umiejętność kochania nie jest przyrodzona. Nie pojawia się magicznie z chwilą pojawienia się dziecka, nie jest też warunkiem stworzenia związku i trwania w nim. Tytułowa niemiłość to nie przejściowy stan ducha, to tożsamość.
(*Anna Tatarska, Magazyn Kulturalny) 

Dodaj komentarz