Aleksander Doba, który niedawno zdobył tytuł „Podróżnika Roku” w plebiscycie National Geographic, będzie w Szamotułach w najbliższą niedzielę 19 kwietnia.
A. Doba to odkrywca, mistrz wypraw kajakowych. Latał też na szybowcach, skakał ze spadochronem, uprawiał kolarstwo, posiada patent sternika. Jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał oraz całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga. Dwukrotny Akademicki Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Podczas drugiej wyprawy przez ocean przepłynął z Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Cel, po wielu perypetiach, osiągnął 19 kwietnia ubiegłego roku, kończąc tym samym największy samotny rejs kajakowy w historii.

11 lutego został Podróżnikiem Roku, pierwszym nominowanym do tytułu Polakiem w plebiscycie National Geographic. Na liczniku kajakowym ma obecnie ponad 80 000 km. Spotkanie – zorganizowane przez Szamotulski Ośrodek Kultury w ramach imprezy SzokTravel – odbędzie się o godz. 17.00 w kinie „Halszka”. Wstęp jest wolny.


Wcześniej bo 16 kwietnia o godz. 19.00 w Cafe Marzenie – jako wydarzenie towarzyszące SzokTravel – odbędzie się spotkanie z Robertem Barth z Francji. To podróżnik przemierzający świat pieszo lub rowerem. Na pokonanie trasy z Paryża do Londynu (pieszo i wpław przez kanał La Manche) potrzebował tygodnia. Szwajcarskie góry zdobywał na jednokołowym rowerze (z pełnym obciążeniem). Przez Kanadę przejechał rowerem 9000 km. W Cafe Marzenie opowie o swojej ostatniej wyprawie od delty Mississipi do Zatoki Świętego Wawrzyńca (9300 km.).

Dodaj komentarz