Dożynki gminne w Węgorzewie – 29 sierpnia 2009

Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” otrzymał zaproszenie do udziału w Dożynkach Gminnych w Węgorzewie. Organizatorami Święta Plonów było sołectwo Węgorzewo i Ujazd wspólnie z Urzędem Gminy Kiszkowo.
Kiszkowo – to duża wieś gminna leżąca na północny wschód od Poznania. Pierwsza wzmianka o Kiszkowie pochodzi już z roku 1383. Założył je rycerz Kiszka z rodu Nałęczów. Na jej terenie znajduje się wiele cennych zabytków. W samym Kiszkowie godny uwagi jest drewniany kościół z barokowym wnętrzem. Natomiast w Węgorzewie podziwiać można okazały dwór, który obecnie jest odrestaurowywany.

Obchody dożynkowe rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele w Kiszkowie. Następnie barwny korowód wraz z naszym Zespołem przemaszerował spod świetlicy wiejskiej w Węgorzewie na miejscowe boisko sportowe, gdzie byliśmy świadkami obrzędu dożynkowego, który uświetnił nasz zespół. Przodownicą w obrzędzie była Martyna Rachwał, która miała przyjemność zatańczyć z wójtem gminy. Po wręczeniu wieńców i wyróżnień zasłużonym rolnikom, w części rozrywkowej wystąpiła orkiestra dęta z Gniezna, nasz Zespół i Kabaret „Pod Spodem”. Byliśmy mile zaskoczeni przyjęciem i gościnnością ze strony organizatorów. Po spożyciu obfitego, dożynkowego posiłku wracaliśmy zadowoleni do naszego miasta.
Oprac. A. Słomińska

Tagi:

Dodaj komentarz