Seniorzy na Pogórzu Sudeckim

 

Seniorzy z Szamotulskiego Ośrodka Kultury od 7 do 14 września poznawali uroki Pogórza Sudeckiego. W Kudowie Zdroju korzystali z dobrodziejstw uzdrowiskowego Parku Zdrojowego i Ogrodu Muzycznego wraz z Pijalną Wód Mineralnych. Malownicze alejki z bogactwem drzew i krzewów sprzyjały spacerom.
Seniorzy mieli okazję na poznanie kultury minionych wieków. Poznawali historię miasta. Zwiedzili Szlak Ginących Zawodów, uczestniczyli w pokazie garncarstwa i podjęli próbę toczenia naczyń na kole. Wzięli także udział w tradycyjnym wypieku chleba na zakwasie. Zwiedzili słynną Kaplicę Czaszek w Czermnej – grobowiec ofiar wojen śląskich z XVIII w. Wybrali się do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Zwiedzili Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej z wiatrakiem koźlakiem na szczycie. W skansenie zajrzeli do wnętrza chałup gdzie podziwiali ekspozycje starych sprzętów i przedmiotów. Jedną z atrakcji pobytu było odwiedzenie drewnianej chaty w Czermnej położonej na brzegu górskiego potoku Czermnica i niezwykłego dzieła kultury ludowej, 200-elementowej Ruchomej Szopki autorstwa Frantiska Stepanka. W dusznickim Muzeum Papiernictwa seniorzy poznali bogatą historię papiernictwa i drukarstwa. Przekonali się, że do dziś, po ponad czterech wiekach, w młynie papierniczym wyrabia się tradycyjnie papier, zanurzając sita w kadzi i odciskając zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Szamotulanie uczestniczyli w pokazie produkcji. Kolejnym punktem na mapie turystycznych atrakcji był Dworek im. Fryderyka Chopina w Parku Zdrojowym.
W ostatnim dniu pobytu seniorzy poznali kulturę Czechów. W przygranicznym miasteczku Nachod zobaczyli wznoszący się na wzgórzu przepiękny zamek. Z kolei w Novym Mescie odbyli spacer po urokliwym średniowiecznym Ryneczku i skosztowali słodkich specjałów czeskiej kuchni.
Wyjazd był bardzo udany, tym bardziej że przez cały okres pobytu, sprzyjała seniorom piękna pogoda.

Dodaj komentarz