FESTIWAL FILMOWY: WIOSNA FILMÓW

16 i 17 maja 2018 w kinie Halszka!!!

Najciekawsze filmy, oklaskiwane i nagradzane na największych międzynarodowych festiwalach filmowych. 
To królewska uczta dla kinomanów!

„WIOSNA FILMÓW jest platformą umożliwiającą polskiej publiczności zobaczenie i samodzielną ocenę filmów, święcących triumfy na najważniejszych festiwalach świata. A zatem uczestnictwo w tym, co wyznacza trendy w kinie artystycznym, często mało obecnym w głównym obiegu kinowym w Polsce.” – mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner WIOSNY FILMÓW.

BILETY W CENIE: 10 ZŁ/JEDEN SEANS
KARNET: 40 ZŁ (obejmujący całość festiwalu)

Zapraszamy!

 

W programie:

16 MAJA (ŚRODA):

SEANS O GODZINIE 16.00  JESIEŃ WE FRANCJI
reż. Mahamat-Saleh Haroum

Nowy dramat wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film „Krzyczący mężczyzna”, to nie tylko zdecydowany i ważny głos w palącym temacie uchodźców, ale i refleksja o zderzeniu uczucia dwojga ludzi z wymogami biurokracji.

Bohaterem filmu jest Abbas Mahadjir, nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowej Afryki, który wraz z dwójką dzieci opuszcza swój rozdarty wojną kraj i przenosi się do Francji. Na miejscu Abbas składa wniosek o azyl polityczny, po czym znajduje pracę w markecie spożywczym. W międzyczasie poznaje Francuzkę, Carole Blaszak, która się w nim zakochuje i oferuje dach jemu i jego rodzinie. Jaki los czeka Carole i Abbasa? Czy ucieczka z piekła bezdusznej wojny do piekła bezdusznych przepisów i urzędów zakończy tułaczkę?

 
SEANS O GODZINIE 18.00 OBIETNICA PORANKA
reż. Eric Barbier

Od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej, film Erica Barbiera opowiada niezwykłą historię Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów.
Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot.
Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. Film jest opowieścią o jego relacjach z ukochaną matką – zaborczą  i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza.

W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney („Frantz”, „Miłość po francusku”), a jego matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wystąpili polscy aktorzy, jak Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz czy Piotr Cyrwus.
 

SEANS O GODZINIE 20.30 FOKSTROT
reż. Samuel Maoz

Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji koprodukcja niemiecko – francusko – izraelska według scenariusza reżysera z polskim paszportem Samuela Maoza.

Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym.
Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów składających nieszczere kondolencje.
Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna…

W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.
 

17 MAJA (CZWARTEK):

SEANS O GODZINIE 16.00 DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH
reż. Albert Dupontel

Ekranizacja epickiej powieści Pierre’a Lemaitre, uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów określanej mianem „małego Nobla”.

Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.
Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko.
I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, przyjaciele wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.
 

SEANS O GODZINIE 18.00 NEAPOL SPOWITY TAJEMNICĄ
reż. Farzan Ozpetek

Zmysłowy i niepokojący mroczny thriller okultystyczny – o niekontrolowanym pożądaniu i brutalnej zbrodni – autorstwa wielokrotnie nagradzanego włoskiego reżysera tureckiego pochodzenia Ferzana Özpetka – znanego z takich dzieł jak „Mine vaganti. O miłości i makaronach”, „Okna”, „On, ona i on”, czy „Noc w haremie”.

Podczas okultystycznej neapolitańskiej ceremonii w domu swojej ciotki, lekarka – patolog Adriana zostaje uwiedziona przez przystojnego młodzieńca Andreę. Oboje spędzają noc w mieszkaniu kobiety. Rankiem Andrea prosi Adrianę o ponowne spotkanie popołudniu, jednak bohaterka się nie zgadza. Następnego dnia, ku swojemu przerażeniu, Adriana odkrywa, że zamordowany młody człowiek, którego sekcję zwłok ma przeprowadzić, to nie kto inny jak Andrea. Dodatkowo Adriana dowiaduje się od inspektorów policji, że Andrea posiadał jej nagie zdjęcia. Wkrótce potem lekarka postanawia na własną rękę zbadać okoliczności tajemniczej i brutalnej śmierci Andrei. Wtedy też w mieście pojawia się człowiek, który wygląda dokładnie tak jak Andrea…
 

SEANS O GODZINIE 20.00 UTOYA
reż. Erik Poppe

Spotykamy się z 18-letnią Kają na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utøya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który potem zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy letniego obozu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by prawicowy ekstremista był teraz na wyspie? Kilka godzin po zamachu w Oslo szaleniec otworzył ogień do obozowiczów, zabijając 69 osób i raniąc ponad 100. Film otwierają dokumentalne ujęcia eksplozji, po których następuje próba odtworzenia doświadczeń ofiar drugiego zamachu. Scenariusz powstał na bazie prawdziwych zeznań ocalałych. Reżyser podąża kamerą za Kają, inscenizując feralne kilkadziesiąt minut walki o życie. „Nigdy tego nie zrozumiesz”, mówi bohaterka do telefonu, który pojawia się w kadrze dopiero później. Przede wszystkim bowiem swoje słowa Kaja kieruje do nas, widzów…
 

ZAPRASZAMY!!!

Dodaj komentarz