Godejma po naszymu - prezentacje konkursowe Szamotulski Ośrodek Kultury zorganizował 10 października VI Amatorski Konkurs Gwarowy „Godejma po naszymu”.
Przez cztery godziny trwały prezentacje konkursowe. Laureaci zaprezentowali się wieczorem podczas koncertu galowego, który rozpoczął Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury. – Językoznawca Witold Doroszewski zauważył, że „ktokolwiek nie badał starannie gwar swego języka, zna go tylko do połowy”. Podziwiam was, uczestników za to, że poświęciliście swój czas i z pasją zgłębiliście naszą gwarę. Dlatego bez względu na miejsca w konkursie wszyscy jesteście zwycięzcami – mówi Piotr Michalak – Gratuluję wam, że w czasach, kiedy wszystko trzeba zobaczyć i wszystkiego dotknąć, potrafiliście z entuzjazmem zająć się niematerialnym dziedzictwem kultury jakim jest gwara. Tego dziedzictwa nie można ująć w ramy – to coś, co trwa, zmienia się, ale jest żywe właśnie dzięki takim osobom jak wy.


Prezentacja konkursowe

Jury w składzie: przewodniczący Juliusz Kubel, autor tekstów gwarowych oraz Jacek Hałasik, wielki miłośnik gwary wielkopolskiej, jej propagator na antenie Radia Merkury i sekretarz Aleksandra Słomińska z ośrodka kultury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii szkól podstawowych:

I miejsce KLAUDIA ERENST – SP Kaźmierz

II miejsce Zosia Kornatowska – GOK Kaźmierz

III Anna Biedziak – SP Chojno

Wyróżnienia: Agnieszka Kaczmarek – SP Nojewo,

Krzysztof Międza – SP nr 3 Szamotuły

Kamila Majka – SP Kaźmierz

Aleksandra Wójcik – GOK Kaźmierz

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce MARTYNA RYBKA – ZS Otorowo

II miejsce Wiktoria Jankowska – Wronki

III miejsce Izabela Napierała – ZS Pamiątkowo

W kategorii szkól ponadgimnazjalnych:

I miejsce KAROLINA JEDYNAK – ZS nr 2 w Szamotułach

II miejsce duet Jan Wachowiak i Mateusz Łączny – ZS nr 2 w Szamotułach.


Wyróżnienia otrzymały: Karolina Jaworska i Olga Panasko z Gimnazjum nr 3 w Szamotułach.

Nagrody i dyplomy wręczyli zwycięzcom Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły i Jan Stefaniak ze Starostwa Powiatowego, którego wsparło konkurs finansowo. Imprezę urozmaicił występ Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” i pokaz rękodzieła Klubu Twórców „Łyni”.

Dodaj komentarz