Szamotulski Ośrodek Kultury i kino „Halszka” przedstawiają nową propozycję w bogatej ofercie kulturalnej. Już 27 kwietnia o godz. 18.00 pokażemy na ekranie przedstawienie baletowe „Jezioro łabędzie” z rosyjskiego teatru Bolszoj. Jeśli ta propozycja spotka się z zainteresowaniem to wejdzie na stałe do kalendarza imprez kulturalnych – zapowiada Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium – Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak „Spartakus” czy „Romeo i Julia”.
Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Machar Wazijew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt
Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine’a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny.
Również dziś wirtuozeria zespołu stoi na najwyższym, czasem aż niewiarygodnym poziomie. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej operowo-baletowej sceny Rosji zdecydowało się, wzorem The Metropolitan Opera, na organizację transmisji do kin przedstawień baletowych drogą satelitarną i w jakości HD. 

Teraz będzie to możliwe także w Szamotułach! Bilety w cenie 25 zł i 20 zł ulgowy (dla seniorów, dzieci i młodzieży do 18 roku, studentów i grup powyżej 4 osób) można kupić w kasach kina i ośrodka kultury lub on-linie na stronie ośrodka. 
Przedstawienie trwa 2 godzin 45 minut (w tym 1 przerwa).

Dodaj komentarz