Nasz zespół folklorystyczny jest w gronie trzech najstarszych zespołów w Polsce. W tym roku świętujemy jego 70-lecie.
Korzenie w rodzimej tradycji ludowej ma chyba każdy z szamotulan. Ten rok będzie więc dla nas wszystkich czasem przepełnionym wspomnieniami, tradycją i miłością do szamotulskiej obrzędowości. Wśród wielu przedsięwzięć zaplanowanych na Rok Jubileuszowy znalazły się dwa koncerty galowe. – Jeśli świętujemy jubileusz zespołu, który ma korzenie w ludowości i kultywuje tradycje regionalne to uważam, że uroczystość powinna się odbyć w naturalnej do tego kontekstu scenerii. Dlatego zdecydowaliśmy się na wieś, a dokładnie gospodarstwo państwa Święcickich w Baborówku, szczególnie z wykorzystaniem starych stodół i zabudowań gospodarskich – tłumaczy Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury – Przed rozpoczęciem oficjalnej uroczystości pokażemy życie dawniej wsi. Będzie więc np. darcie pierza, kowal, czy pokaz prania na tarze.

Potem w starej stodole głównym punktem programu będzie odtworzenie – po wielu latach – obrzędu „Wesela szamotulskiego”. Wystawy oraz prezentacje multimedialne pokażą nam historię zespołu z osobami szczególnie zasłużonymi w jego powstaniu i działalności. Choć impreza będzie miała charakter zamknięty, to jednak zależny nam aby znalazły się na niej wszystkie osoby kiedykolwiek związane z zespołem, czy działające na jego rzecz. Dlatego chętnych do uczestniczenia w tym wydarzeniu prosimy o kontakt telefoniczny lub mejlowy z ośrodkiem i pozostawienie adresu do wysłania zaproszenia.
Zaś wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zobaczyć inscenizację „Wesela szamotulskiego” 13 czerwca w Parku Zamkowym w Szamotułach podczas Dni Europy. Szamotulski Ośrodek Kultury uczci Rok Jubileuszowy także innymi przedsięwzięciami. W planach jest m.in. stworzenie muralu upamiętniającego to wydarzenie oraz wydawnictw dla najmłodszych popularyzujących szamotulski folklor.
Wierzymy, że poza doznaniami artystycznymi, wzbudzimy w uczestnikach obchodów jubileuszu także najpiękniejsze wspomnienia o tych, którzy przez wiele lat tworzyli „Szamotuły” i byli jego częścią.

Dodaj komentarz