Okazałe i piękne rzeźby na stałe wpisały się już w krajobraz Szamotuł. Pod koniec miesiąca będziemy mogli podziwiać kolejne, bowiem rusza IV Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „Wielki powrót rzeźb” zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury.
Plener zatytułowany „Wielki powrót rzeźb” stanowi nawiązanie do wydarzeń z lat 80-tych, kiedy w Szamotułach odbyło się kilka plenerów rzeźbiarskich. Ich owocem było kilkadziesiąt pięknych rzeźb. Niestety przetrwała tylko jedna z nich (jej kontur stanowi logo pleneru). – Jej urok i wspomnienia dawnych plenerów przez starszych mieszkańców Szamotuł zainspirowały mnie do zorganizowania cztery lata temu pierwszego pleneru – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury – Znacząco pomógł mi z rozpoczęciu tego przedsięwzięcia rzeźbiarz z powiatu szamotulskiego Eugeniusz Tacik. Do dzisiaj pan Tacik jest nie tylko uczestnikiem pleneru, ale też jego komisarzem i przede wszystkim osobą bardzo zaangażowaną w organizację pleneru. W tym roku pierwszy raz pojawią się u nas zagraniczni artyści, więc będziemy mieli status pleneru międzynarodowego.

Dzięki trzem minionym plenerom Szamotuły zdobi kilkadziesiąt rzeźb. Są one zlokalizowane w Parku Sienkiewicza, Parku Kościuszki oraz u zbiegu ulic: Zamkowej i Powstańców Wielkopolskich. Tematami plenerów były postacie historyczne, folklor i miłość. W tym roku temat pleneru jest otwarty, zaś określono formę rzeźb. Będą to artystyczne ławki użytkowe.
Za dłuta i piły chwycą rzeźbiarze: Tadeusz Bardelas ze Świebodzina, Jozef Chromek ze Słowacji, Grzegorz Hadzicki ze Świdnicy, Piotr Janka z Bytowa, Bogusław Migel ze Sławna, Miroslav Mlkvik ze Słowacji, Piotr Staszak z Brudzewa i Eugeniusz Tacik z Binina.
Plener rozpocznie się 27 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia w Parku Zamkowym. W dniu zakończenia pleneru odbędzie się III Festiwal Folkowy „FOLKOLORY”, podczas którego przedstawieni zostaną artyści i zaprezentowane powstałe rzeźby.
– Cieszę się, że kolejny raz nasz miejski krajobraz wzbogaci się o piękne i inspirujące rzeźby. W tym roku będą nie tylko zdobić, ale posłużą również jako ławki – mówi Piotr Michalak.
Jak co roku patronat honorowy nad plenerem objął burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek. Partnerami wspierającymi plener są: Gościniec Sanguszko z Szamotuł, kawiarnia Cafe Marzenie z Szamotuł i Centrum Ogrodnicze Werimax z Gąsaw.

Tagi:

Dodaj komentarz