Tangreen
Szlagiery i tanga XX – lecia międzywojennego śpiewa Karolina Kowalczyk. W programie koncertu usłyszycie Państwo znane, autorsko zaaranżowane tanga, milongi i walce oraz kompozycje Tomasza Drabiny. Pochodzące z Argentyny i Polski ogniste, nostalgiczne tanga oraz nastrojowe milongi stanowią dla nas źródło inspiracji w komponowaniu równie ilustracyjnej i wypełnionej emocją muzyki. Proponowane przez nas ujęcie tanga z perspektywy brzmienia akordeonu (Tomasz Drabina) i skrzypiec (Mateusz Pliniewicz) zaowocuje niesamowitą wędrówką w głąb własnych muzycznych fascynacji. Zapraszamy oczywiście do tanga:)
Karolina Kowalczyk – śpiew
Wokalistka, etnolog badający tradycyjną kulturę ludową, traktując ją jako drogowskaz
we własnym życiu. Rozkochana w muzyce tradycyjnej. Śpiew, który jest wyrazem czystych emocji
i autentyczności, wynika z potrzeby jej duszy. Nieprzerwanie zgłębia tajniki muzyki ludowej, śpiewu „białego”, naturalnego – szczególnie regionu Orawy (gdzie mieszka i propaguje jej piękno), Podhala
i innych regionów Polski, a także folkloru Słowacji, Węgier, Rumunii i Bałkanów. Poza muzyką tradycyjną i folkową emocje swoje wyraża w szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej – takiej,
której odbiór opiera się na silnych uczuciach przekazywanych przez wykonawców, szczególnie
w tangach i walcach.
Mateusz Pliniewicz – skrzypce
Absolwent katowickiego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w klasie Henryka Gembalskiego. Swoje doświadczenie muzyczne zdobywał współtworząc różne projekty muzyczne począwszy od elektronicznego duetu z Nikolą Kołodziejczykiem poprzez kwintet free jazzowy „Nóż w wodzie”, który jest ukłonem w stronę muzyki Krzysztofa Komedy jak również zespoły wykonujące muzykę z pogranicza folku, rocka, popu czy klasyki. Jest liderem formacji „Emotion Trio” i kwartetu jazzowego „Wejście Ewakuacyjne”, który wykonuje jego autorski materiał oraz członkiem zespołu „On The Road” Bernarda Maseli.
Tomasz Drabina – akordeon
Twórca grupy „Aviaccord” (etnofolk Bałkanów i Polski, kompozycje Tomasza Drabiny)
oraz formacji „Tangreen” (skrzypce, wokal, akordeon, instrumenty perkusyjne) inspirującej
się gatunkiem tanga. Instrumentalista koncertujący solowo – „Akordeon na Drabinie?” (tanga, muzyka paryska „musette”, melodie etniczne, kompozycje własne), z programem „Nikt tylko ty” – Paulina Kujawska recital, prezentującym stylową piosenkę francuską i polską. Folklor łuku Karpat (w tym,
w szczególności Polski i Słowacji) realizuje w kapeli ludowej „Smerek”.
Autor muzyki spektakli teatralnych, działań plastycznych, tanecznych i multimedialnych (
m.in.: polsko – niemiecki spektakl „Szachy”; spektakle „Les Impromptus” i „Ici, la-bas” francuskiego teatru „Image Aigue”; „Malarstwo na żywo, malowane z serca, inspirowane muzyką” – performance Kazmierza Pomagalskiego z muzyką Tomasz Drabiny; 6 Prawd Wiary – multimedia).
W obszarze jego zainteresowań muzycznych leżą argentyńskie i polskie tanga, paryska muzyka w stylu „musette”, piosenka polska i francuska, folklor Bałkanów i Karpat, muzyka klezmerska czy melodie filmowe.
Akordeonista, kompozytor, aranżer, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej klasy akordeonu w Poznaniu, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.